Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


Send artiklen Skoleelever mangler forståelse for kristendom til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Skoleelever mangler forståelse for kristendom

Kommenter Hold mig opdateret

Mini-undersøgelse viser, at elever er usikre på kristendommens budskab - undervisningsminister Ulla Tørnæs (V) vil styrke kristendomsundervisningen

Skoleelever kender de mest centrale navne og fortællinger fra Bibelen, men er i tvivl om, hvad det kristne budskab går ud på. Mange tror for eksempel, at læren om reinkarnation og sætningen »Enhver er sin egen lykkes smed« stammer fra Bibelen. Samtidig er der stor forskel på elevernes viden fra skole til skole.

Undervisningsminister Ulla Tørnæs (V) er ikke tilfreds, men forventer, at et nyt faghæfte vil styrke undervisningen.

- Jeg vil ikke bebrejde eleverne, hvis de mangler forståelse for kristendom. Disse sider af undervisningen har åbenbart ikke haft tilstrækkelig vægt. Det tror jeg vil blive forbedret med de nye »Fælles mål«, som præciserer, hvad faget går ud på, siger undervisningsministeren.

Her op til jul har Kristeligt Dagblad foretaget en mini-undersøgelse af elevers viden om kristendom og den kristne jul. Undersøgelsen omfatter kun 92 skoleelever på fire folkeskoler landet over og giver således kun et fingerpeg. Men elevernes usikkerhed om kristendommens budskab overrasker flere medlemmer af Folketingets Uddannelsesudvalg, som mener, at undervisningen bør styrkes.

Annonce
- At eleverne har paratviden om, hvem Jesus og Josef var, er ikke i sig selv brugbart, hvis de ikke kan sætte oplysningerne ind i en sammenhæng og ikke ved, hvilket indhold kristendommen har at byde på, siger Bodil Kornbæk, uddannelsesordfører for Kristendemokraterne.

Hun er især rystet over, at elever i 9. klasse kan tro, at »Enhver er sin egen lykkes smed« er et budskab fra Bibelen, idet Bibelen står for det stik modsatte.

Hun ønsker en evaluering af kristendomsfaget for at klarlægge, om tendensen i Kristeligt Dagblads test er kendetegnende for alle elever.

Også Venstre og Dansk Folkeparti ønsker at styrke kristendomsfaget, men afviser ideen om en politisk bestilt evaluering, idet Danmarks Evalueringsinstitut selv bestemmer, hvilke fag og uddannelser der skal ses efter i sømmene.

- Men det er da et problem, hvis eleverne kun kender til fakta, men ikke kan forholde sig til indholdet. Det fører let til, at eleverne kan blive indfanget af andre trosretninger, fordi de ikke ved, hvad der harmonerer med det kristne livssyn, siger Gitte Lillelund Bech (V) med henvisning til sammenblandingen med reinkarnation.

Louise Frevert (DF) ser ikke grund til at vente på en evaluering. Hun mener, at der er behov for at præcisere over for skoler, at hovedvægten fortsat skal lægges på kristendommen.

- Det kommer ikke bag på mig, at elever er usikre på det kristne budskab, når mange skoler, især i København, gør kristendomskundskab til et religionsfag med meget fokus på andre religioner og opfattelser, siger hun.

Hertil siger undervisningsminister Ulla Tørnæs, at en præcisering af fagets krav er på vej. I løbet af 2004 udsendes nemlig et faghæfte med nye »Fælles mål« for kristendomskundskab. Og heraf vil det tydeligt fremgå, at undervisningen skal tage udgangspunkt i kristendommen.

Hun tilføjer, at kristendomsfaget netop er blevet styrket gennem en lovændring, som skal begrænse antallet af børn, der bliver fritaget fra faget. De nye regler skal sikre en ensartet procedure på alle skoler og slår fast, at skolen har pligt til at vejlede forældrene om fagets indhold, inden barnet kan fritages.

@e-mail:mikkelsen@kristeligt-dagblad.dk

Side 9 og 10
Fortsættes på næste side »
Læs hele artiklen 1 | 2

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock

flexblock
flexblock
splitblock
Er det ok, at andre end præster får adgang til prædikestolen i folkekirken?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​