8. november 2003
Holger K. Nielsen: Irak-høring bliver studiekreds
Venstrefløjen i Folketinget får ikke den høring om den danske deltagelse i Irak-krigen, som den havde drømt om. Regeringen hentede nemlig sit flertal hos Socialdemokraterne, Det Radikale Venstre, Kristendemokraterne og Dansk Folkeparti, da den i går ved et møde i Udenrigspolitisk Nævns underudvalg besluttede indholdet af en kommende høring.
- Høringen omhandler slet ikke vores forslag for at gennemføre høringen: At undersøge baggrunden for Danmarks krigsdeltagelse. Om Saddam Hussein havde masseødelæggelsesvåben. Hvad vidste man dengang? Var han en fare for sine omgivelser, siger formanden for SF, Holger K. Nielsen.
SF-formanden kritiserer, at Irak-høringen ikke kommer til at granske grundlaget for dansk deltagelse i krigen og Saddam Husseins påståede masseødelæggelsesvåben.
Den kritik afvises af tidligere udenrigsminister Niels Helveg Petersen (R) og af Det Konservative Folkeparti, hvis udenrigspolitiske ordfører, Gitte Seeberg, betegner høringen som »fremadrettet«.
- Med den enighed, som er opnået mellem oppositionen og regeringen i spørgsmålet om en Irak-høring, lægger Folketingets partier mudderkastningen bag sig og koncentrerer sig om det væsentlige: Nemlig vilkårene for magtanvendelse over for truslen fra terrorister og diktatorer, sagde Gitte Seeberg efter mødet.
Ingen spørgsmål fra eksperter
Holger K. Nielsen havde gerne set, at der var mulighed for at udspørge statsminister Anders Fogh Rasmussen (V) og udenrigsminister Per Stig Møller (K). I stedet får høringen, hvor eksperter skal fortælle om folkeret og humanitær intervention uden FN-mandat, karakter af en »studiekreds«, siger Holger K. Nielsen.