Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


Send artiklen Møde med sig selv til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Møde med sig selv

- Hvis man aldrig lukker op for sig selv, eksploderer man eller får en depression. Men gør man det, opnår man en balance, hvor man kan klare det mest utrolige. Det er en billig kur bare at opsøge stilhed, siger Niels Hausgaard. (Foto: Martin Dam Kristensen)

Kommenter Hold mig opdateret

ENDELIG ALENE: - Når man har lært at være alene, kan man bedre acceptere, at man engang skal dø. Den erkendelse er vigtig, for ellers kan man ikke leve, siger entertaineren Niels Hausgaard

Niels Hausgaard sad ved nytårstid for snart et år siden i et lejet sommerhus og arbejdede på at gøre repertoiret til et nyt show færdig. Han var alene, og der var snestorm.

- Jeg var sneet inde og kunne ikke komme derfra. Så fandt jeg en gammel ungarsk plade med et smukt stykke musik. »Ave Verum Corpus« af Mozart. Da jeg satte det på grammofonen, faldt det hele rigtig godt i hak. Jeg følte mig meget i live, siger Niels Hausgaard.

Den 59-årige musiker og entertainer fortæller om oplevelsen i telefonen fra sit hjem i Hundelev i Vendsyssel, hvor han holder pause efter flere måneders turne rundt i Danmark med sit onemanshow. At kunne nyde sit eget selskab er ikke nyt for ham.

- Jeg kender godt den mekanisme. Jeg fandt ud af allerede som helt ung, da jeg var i lære som smed, at tage min sovepose og lægge mig ud i skoven og sove. Dér ligger man så og kigger op i stjernerne. Det var også uhyggeligt, at der var så stille. Men det er godt at kunne være alene. Ellers er man som jaget vildt, siger Niels Hausgaard og fortsætter:

Annonce
- Jeg er så privilegeret at møde mange mennesker hver dag. Men det er også vigtigt for mig at holde møde med mig selv. At kunne være alene tager brodden af mange ting. Man lærer, at man er o.k. Og når man har lært det, kan man bedre acceptere, at man engang skal dø. Den erkendelse er utrolig vigtig. Ellers kan man jo ikke leve.

Hvorfor?

- Man skal kunne tænke den tanke til ende, at vi skal dø. Man skal i hvert fald øve sig på det. Det er vigtigt at være omkring emnet dagligt. At vi skal dø, er det eneste, der er fuldstændig sikkert. Ikke at tænke på det er en fortrængning, der vil noget, men som man opdager, når der bliver stille. At vi skal dø, er en del af livet, og det er ikke muligt at leve, hvis vi ikke tager døden med som en okay ting.

- Angsten for at dø hører nok især ungdommen til. Men tager man ikke det faktum med, kan man blive skræmt ved at leve. Erkendelsen gør, at man tør leve ordentligt og godt igennem. Jeg kan se, at efterhånden som jeg bliver gammel, bliver tanken om døden mere rimelig. Da er det godt at kunne sige til de unge, at tanken om døden med tiden bliver nemmere at have med at gøre.

Hvad er det, der er så godt ved at kunne være alene?

- Når man er alene, kommer alt det frem, som vi går og fortrænger dagen igennem. De fleste lever en tilværelse, hvor der aldrig er stille. Man lukker for eksempel op for tv, og derinde sidder nogle kendte mennesker og gætter noget om hinanden. Mens man sidder og ser på det, lukker man af for sig selv. Hvis man aldrig lukker op for sig selv, eksploderer man eller får en depression. Men gør man det, opnår man en balance, hvor man kan klare det mest utrolige. Det er en billig kur bare at opsøge stilhed.

Niels Hausgaard har taget konsekvensen af sit behov for at være alene i stilhed.

- Jeg har købt et lille hus, der ligger afsides og et roligt sted, og dér tager jeg hen, når jeg gerne vil være mig selv. I den situation, hvor der ikke er andre til stede eller tv og telefon, kan man konfrontere sig med sig selv og den panik, der opstår, når ingen siger noget. Eftertanke - det skal man ikke kimse ad. Men det er et dybt forældet budskab at komme med, siger Niels Hausgaard og griner.

Hvordan forældet?

- Jeg synes aldrig, at vi nogensinde tidligere har levet i en så larmende og overfladisk tid som nu. Det er fuldstændig vanvittigt. Her for nylig havde jeg i længere tid siddet begravet i noget arbejde. Da jeg så tændte for fjernsynet, så jeg, at TV 2 havde indrettet et »forlovelsesstudie« i anledning af en pressemeddelelse fra kongehuset om kronprins Frederiks forlovelse med Mary Donaldson. Man tror, at det er løgn og satire, men det er det ikke. Det er da helt gak. Så lever vi i en verden, hvor der slet ingen problemer er.

- Jeg synes, at det er et formål i sig selv at lave samfundet om til det bedre. Men der sker ikke noget oppefra, hvis der ikke sker noget i bunden. Og hvis man bare ved hjælp af eftertanke kan få øje på nogle ting, der er fuldstændig urimelige, ville det være fantastisk. Vi vil ikke se kendte, der gætter ting om hinanden, og forlovelsesstudier. Det er taber-tv.

Hvor ser du ellers den overfladiskhed komme til udtryk?

- Jeg ser den overfladiskhed alle vegne. Den er udtryk for en angst for at dykke ned, hvor det kradser, og hvor det både gør godt og ondt. Men den aften med forlovelsesstudiet gik godt. Vi mærkede slet ikke, at vi levede.

- Jeg kan godt lide at være glad og vred. Og jeg må risikere, at jeg kan ramme mig selv gevaldigt med fingeren med det, jeg her siger. For jeg laver også underholdning. Men når jeg laver sange, har jeg tænkt dem igennem. Jeg har aldrig skrevet mine shows ned. De gror frem sammen med publikum. Men jeg er nødt til at have tænkt igennem, ellers står jeg bare på scenen og våser.

Hvorfor har folk generelt svært ved stilhed?

- Når folk er bange for stilhed, er det, fordi dér møder de sig selv. Men man er nødt til at kunne acceptere sig selv på godt og ondt. Man er nødt til at holde af den, man er. Nødt til at se sig selv direkte i øjnene og spørge: Hvad er det for en skiderik, du er?

remar@kristeligt-dagblad.dk

Læs tema om »Den nødvendige ensomhed« i Kristeligt Dagblad
Fortsættes på næste side »
Læs hele artiklen 1 | 2 | 3

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock
flexblock
flexblock

flexblock
flexblock
splitblock
Er det ok, at andre end præster får adgang til prædikestolen i folkekirken?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​