Bag kandidaterne til bispeembedet i Ribe ligger to meget forskellige kirkelige karriereforløb
Ser man på alderen, kunne det godt være mor og datter, som nu er gået ind i den afgørende valgrunde om at blive Ribes næste biskop. Der er 19 års forskel på Elisabeth Dons Christensen og Marianne Christiansen, som begge har lagt billet ind på at blive biskop i folkekirkens næstmindste stift.
Blandt forskellene hører også, at Elisabeth Dons Christensen præsenteres som den solide kandidat, der vil sikre de gode traditioner i Ribe Stift, mens Marianne Christiansen præsenteres som den dynamiske kandidat, der kan sikre den nødvendige fornyelse i stiftet.
Indtil nu har deres kirkelige løbebaner formet sig vidt forskellige. Den 40-årige Marianne Christiansen kan fremvise en af de mest iøjnefaldende kometkarrierer i folkekirken i nyere tid, idet hun allerede som 34-årig avancerede til provst i Skørping syd for Aalborg, og hun opnåede senere at blive den første provst nogensinde på barselsorlov.
Marianne Christiansens seks børn har imidlertid ikke forhindret hende i også at være aktiv i biskoppernes dåbsudvalg og som underviser på Pastoralseminariet, kirkemusikskoler og ved Præsternes Efteruddannelse, samtidig med at hun har været forfatter til flere bøger.
Hun er gift med Henrik Svane, der tidligere har været folketingsmedlem for de radikale og indtil før sommerferien rektor for Det Jyske Musikkonservatorium i Århus.
Også den 59-årige Elisabeth Dons Christensen har skrevet bøger, men ellers har hendes kirkelige karriere været meget forskellig fra sin modkandidats. Oprindeligt er hun slet ikke uddannet præst, men er cand.mag. i historie og kristendomskundskab og arbejdede fra 1973 som gymnasie- og seminarielærer. Fra 1985 blev hun hjælpepræst ved Ribe Domkirke og fik så meget smag på præstejobbet, at hun tog teologisk kandidateksamen i 1993. Siden 1997 har hun været præst i Søllerød nord for København.
Hun er en meget benyttet foredragsholder og har været aktiv i undervisningssammenhæng, blandt andet som formand for Undervisningsministeriets såkaldte læseplansudvalg for historie, kristendom og samfundsfag.
Elisabeth Dons Christensen blev i 1967 gift og fik fire børn sammen med amtsdirektør Carl Henrik Dons Christensen, som døde i 1995. Fra ham har hun sit kirkeligt kendte mellem- og efternavn, idet han var søn af en bror til Ribe Stifts biskop fra 1956-1980, Henrik Dons Christensen. I 1999 blev Elisabeth Dons Christensen gift med advokat Thomas Vincent Bonnor.
kiil@kristeligt-dagblad.dk