Organisationen bag afstemningen mener, at Petra symboliserer "flot ingeniørarbejde og beskyttelse". Det er vanskeligt at være uenig i den bedømmelse, men andre ord kunne nok også bruges. -- Foto: Scanpix.
VERDENS VIDUNDERE: Klippebyen Petra kandiderer til at blive et af verdens nye syv vidundere. Det er de glade for i Jordan, for i de seneste mange år har landets turistindustri været stærkt nedadgående på grund af den ustabile situation i Mellemøsten. Landet har derfor sat alle sejl til at få byen blandt vinderne den 7. juli i år
Siden civilisationen forsvandt fra Petra i det 8. århundrede har byen næppe oplevet sådan en aktivitet, som det har været tilfældet de seneste måneder. Foran den berømte facade, som man blandt andet kender fra Indiana Jones, har nabatæer i traditionelt tøj igen sat boder op. Et andet sted marcherer romerske soldater side om side med gladiatorer. Alt sammen selvfølgelig spil for galleriet, og blot en lille del af Jordans store satsning til at få Petra blandt de syv vindere.
I samme øjeblik det stod klart, at den antikke by Petra var blandt de 21 finalister, blev der kørt et stort pr-apparat i stilling. Her var en mulighed til at tiltrække endnu flere turister til landet, og ingen i regeringen eller i kongehuset ville forpasse den mulighed. Turister betyder penge, og det mellemøstlige og muslimske land kan sagtens bruge flere af dem. I over 150 år har turister fra hele verden valfartet til Petra. Det gør de stadig, men ikke i så stort et antal, som man kunne forvente. Kort sagt ligger landets turist-industri i noget nær ruiner. Og det er intet mindre end en katastrofe, for turismen er Jordans vigtigste indtægtskilde. Den politiske krise, terrorkrigen og den generelle uro i regionen har spillet negativt ind på turismen. Men Petras kandidatur har tændt et håbets lys hos mange jordanere.
Dronning Rania har deltaget i flere officielle seancer i forbindelse med nomineringen, og udover at kaste royal glans over møderne, brænder hun også for sagen. I januar talte hun i Petra, da hovedmanden bag nomineringen, schweizeren Bernhard Weber, kom til Jordan. Her sagde dronningen blandt andet:
-- Petras nominering i denne internationale konkurrence er en anerkendelse af dette grandiose historiske og kulturelle område, og det vil placere den rosenrøde by på dens velfortjente plads på den internationale turismes og kulturarvs kort sammen med de øvrige vidundere.
Ingen tvivl hos majestæten om, at Petra er et vidunder, og hendes tilstedeværelse har nok været vigtig for Bernhard Weber med tanke på behandlingen i Egypten, hvor hans pressekonference blev boykottet.
Regeringen har sat alt ind på, at få Petra blandt de sidste syv. Et kampagneudvalg anført af landets minister for turisme fik hurtigt lagt en slagplan. De etablerede en hotline, hvor folk nemt kan ringe deres stemme ind. Og de fik hurtigt gjort det muligt at stemme via en officiel hjemme-side. Ministeren er klar over, at ikke al information kommer ud til alle hjørner i kongedømmet. Derfor har de købt et antal varebiler til at køre rundt med computere i de egne, hvor der ikke findes internetforbindelser.
Regeringens indsats bar hurtigt frugt. Da organisationen bag kåringen af de syv nye vidundere i februar offentliggjorde stillingen blandt de 21 kandidater, var Petra mellem de syv førende. De øvrige seks var pyramiderne, Taj Mahal, statuerne på Påskeøerne, Machu Picchu, Den Kinesiske Mur og Colosseum.
Man kan dårligt være uenige med jordanerne, Petra er fantastisk. Lige ved grænsen til den arabiske ørken i Edoms Bjerge, 80 km syd for Dødehavet, ligger nabatæernes tidligere hovedstad. Petra betyder "sten" på græsk, og navnet er velvalgt. De fleste af byens bygninger er simpelthen hugget ind i klipper. Netop det har betydet, at den 9000 år gamle by er utrolig velbevaret, og velsagtens er Petra den mest spektakulære antikke by i verdenen. Nabatæerne var glimrende ingeniører og deres by har et veludviklet vandforsyningsnet, der lod drikkevand strømme gennem udhuggede tunneller ind i vandbassiner. Byen har et teater med plads til hen ved 4000 tilskuere.
Petra er en af de ældste bebyggelser i Mellemøsten. I begyndelsen var den en fæstningsby, men senere udviklede den sig til et kommercielt centrum. Den fik kontrol over en række af områdets vigtigste handelsruter, og med det kom velstanden. Det var i den periode, at nabatæerne udvidede byen med de monumentale hellenistiske-romerske templer og administrative bygninger, som vi ofte ser i turistguider eller på film. Da romerne erobrede byen i år 106 var det en by med op mod 40.000 indbyggere, men romerne bragte Petras status som handelsby til ende. Handlen havde gjort byen rig, og da den forsvandt, forsvandt også byen fra landkortene. Ved afslutningen af det byzantinske imperium omkring år 700, var byen nærmest en spøgelsesby i ruiner. Efterhånden blev Petra blot en legende. Først i 1812 blev den genopdaget ved et tilfælde af schweizeren Johann Burckhardt, som forklædt som muslim rejste omkring i Mellemøsten. Han delte sin genopdagelse med resten af verdenen, og stort set siden har der foregået omfattende udgravningerne, som til stadighed skaber ny viden om byen.
historie@kristeligt-dagblad.dk
Fakta
Petra
**Hovedstad i Nabatæer-riget og er op mod 9000 år gammel. Byen er karakteristisk, fordi den er hugget ind klipper. Nabatæerne, et arabisk folk, som i Bibelen bliver omtalt som jødernes venner, fik kontrol over vigtige handelsruter, hvilket bragte velstand til Petra.
Syv nye vidundere
**Verden skal have syv nye vidundere, som skal erstatte de gam-le antikke, hvoraf kun pyramiderne stadig består. Det mener organisationen New Open World Co-operation, der har lavet en internetside, www.new7wonders.com, hvor man kan stemme på 21 finalister blandt menneskeskabte bygningsværker. Dette er den femte artikel i Kristeligt Dagblads serie med artikler om en række af de nominerede steder.
Man kan læse tidligere artikler på
kristeligt-dagblad.dk
FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad