Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


- Anders Ellebæk Madsen, redaktør for kirke og tro
Anders Ellebæk Madsen
Send artiklen Troen gør én stærk til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Troen gør én stærk

Med ærlighed kommer du længst, siger Stig Elling. –

- Scanpix.

Kommenter Hold mig opdateret

MIT LIVSSYN : Salgsdirektør Stig Elling er katolik og søger ind i en kirke, når han har noget, han vil lægge frem for Vorherre

Der sidder en mand i en kirke. Det er en hverdag, og der er ikke gudstjeneste. Men manden har noget, han gerne vil lægge frem for Vorherre. Måske et problem, han skal have hjælp til at løse. I stilheden beder han en bøn.

Manden er salgsdirektør i Star Tours, Stig Elling.

Det er naturligt for ham at søge ind i en kirke. Han er katolik, er opvokset som sådan og gik i en længere periode i katolsk skole, Sankt Knud Lavard Skole i Lyngby, har været katolsk spejder og messedreng. Ganske vist går han i dag ikke meget til gudstjeneste, men, som han tilføjer, han hører på den anden side heller ikke til dem, der kun kommer juleaften. Og indimellem, når behovet er der, sætter han sig ind i en kirke en hverdag.

– Jeg tror på Gud og et liv efter døden. Troen gør én stærk og giver mange perspektiver, siger han.

Annonce
Stig Ellings hverdag er travl og har i særdeleshed været det denne sommer. Faktisk har det regnfulde vejr betydet, at man på rejsebureauet har haft mere travlt end nogensinde før. Og sådan fortsætter det. Danskere, der er trætte af regntid og slukket sol, vil sikre sig rejser til efteråret eller vinteren.

Også i en anden forstand er Elling ”på” denne sommer. Samtidig med at feriesæsonen begyndte, udkom hans erindringer, ”Hele sandheden”, der ligger i toppen af bestsellerlisten. I bogen fortæller han om virkeligheden bag den facade, som offentligheden forbinder med den venlige og imødekommende mand. Fortæller om en barndom og ungdom præget af faderens alkoholisme og moderens psykiske sygdom og efterhånden også druk. Af forældrenes voldsomme opgør. Og af vold. Til sidst begik faderen selvmord. Stig Elling har sagt, at det er det værste, der er sket i hans liv.

Hvad har formet dit livssyn?

– Jeg har et åbent og lyst livssyn og prøver at se det positive hos de mennesker, jeg arbejder sammen med og i det hele taget har med at gøre. Jeg tror, det er vigtigt, at man som udgangspunkt har den holdning. For mig er den naturlig. Jeg er vant til at have med mennesker at gøre. Og vant til at være meget åben og ærlig.

– Min opvækst har selvfølgelig været med til at forme det livssyn, jeg har. Den har jo været hård, men samtidig givende. Jeg har gået en del igennem sammen med mine forældre. Men man må ikke glemme, at jeg også har haft meget positive perioder sammen med dem. Jeg har lært mange ting ved at have det liv, jeg havde som barn og ung. De problemer, jeg havde, har været med til at styrke mig og dermed også præget det livssyn, jeg har i dag. Nu bagefter må jeg sige, at min indstilling nok har været den, at jeg ville overleve. Og at jeg ville se det positive i tingene. Jeg oplevede så meget mørke. Men et eller andet har åbenbart gjort, at jeg har valgt det lyse frem for det mørke. Det er, hvad jeg har kæmpet for. Uden egentlig dengang at have tænkt over det.

Hvad har du taget med fra dit barndomshjem?

– Den kærlighed, der var. Og den udfordring det har været at skulle klare livet selv. Trods det, der skete, har mine forældre haft stor betydning for mig.

Hvilke åndelige og moralske forbilleder har du?

– Med hensyn til det moralske vil jeg sige miljøminister Connie Hedegaard (K). På grund af det, hun gør netop for miljøet. Men jeg vil også nævne de ansatte på Diakonissestiftelsens hospice. Min svigermor lå der. Og det var fantastisk et opleve den måde, hun blev behandlet på. Den atmosfære, som findes der. En ro faldt over én, når man kom der. Selvom det samtidig var en barsk tid. Man har lyst til at komme der, også efter at ens kære er død. Og vi har faktisk været der til nogle møder, min samlever og jeg, efter at min svigermor er død. Vi kan lide stedet. Og personalet er på en måde blevet en slags forbillede for mig.

Hvad er lykke for dig?

– Det er en lykke, når det, man bruger kræfter på, lykkes for én. Men den største lykke for mig er at se glade børn. Og i det hele taget, når ens medmennesker er glade og trygge. Modsat er elendighed for mig at se børn, der sulter eller er syge. Tv-billeder af børn, der skal dø af aids i Afrika. Børn, hvis forældre er døde af den samme sygdom. Syge børn, der ikke bliver behandlet – jeg synes simpelthen, det er den største elendighed, der findes. Jeg kan ikke klare at se det. Men det er et håbstegn i dag, at man gør mere for børn i Den Tredje Verden. At man virkelig bruger penge på at komme aids til livs i Afrika.

Hvordan vil du beskrive din tilstand lige nu?

– Jeg har travlt, men er harmonisk og glad. I perioder er jeg måske lidt for stresset. Jeg er ikke så god til at sige fra og kan ikke altid nå, hvad jeg gerne vil.

Har du et motto?

– Du skal være ærlig. Det modsatte holder ikke. Jeg vil ikke påstå, at jeg altid selv har været ærlig. Men jeg har i hvert fald lært, at med ærlighed kommer du længst. Den gør det hele meget mere ukompliceret, end det ellers ville have været. Og den gør dig stærk og sikker. Du er fri for at gå og spekulere over, hvad du har sagt.

grymer@kristeligt-dagblad.dk

Stig Elling

u60 år. Stiftede som 17-årig rejsebureauet Fortun Rejser med kontor i forældrenes dagligstue. I 1980 stiftede han rejsebureauet Sol Rejser, der efterfølgende fusionerede med Fritids Rejser og Falke Rejser og blev til det nuværende Star Tours, hvor han siden har været salgsdirektør.

*Indimellem har han blandt andet været redaktør for et popblad, arrangeret helikopterflyvninger over København, akupunkturrejser til Mallorca og stået bag krydstogter i det sydfynske hav.

*I 2005 blev han med et højt antal personlige stemmer valgt ind i kommunalbestyrelsen på Frederiksberg for De Konser­vative. Er desuden folketingskandidat. Bor sammen med Steen Andersen.
Fortsættes på næste side »
Læs hele artiklen 1 | 2 | 3

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock
flexblock
flexblock

flexblock
flexblock
splitblock
Er det ok, at andre end præster får adgang til prædikestolen i folkekirken?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​