Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


Send artiklen Jøder gror fast uden for Israel til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Jøder gror fast uden for Israel

De omkring en million jøder i Rusland er ved at glemme deres jødiske baggrund, frygter organisationen World Jewish Congress.

- Scanpix

Kommenter Hold mig opdateret

En ny generation af jøder drømmer ikke længere om en fremtid i landet Israel, fastslår to amerikanske sociologer i ny bog om nutidens jødedom

Den jødiske diaspora er snart en saga blot. Vor tids jøder har slået dybe rødder i de lande, som de har bosat sig i uden for Israel, og forestillingen om jødernes evige vandring i det fremmede mod det forjættede land er ved at være et forældet religiøst dogme.

Det fastslår de to jødisk-amerikanske sociologer Caryn Aviv og David Shneer, der i den nyligt udkomne bog "New Jews: The End of the Jewish Diaspora" konkluderer, at mange unge jøder bosat uden for Israel – modsat deres forældre og bedsteforældre – ikke opfatter Israel som Det forjættede Land og centrum for det jødiske univers. I stedet er de fuldt assimilerede og engagerede i deres lokalsamfund, uanset om det er i New York, Buenos Aires eller Moskva, skriver Aviv og Schneer, der begge underviser på University of Denver.

Det argument bakkes op af Steven M. Cohen, der er lektor i jødisk sociologi på Hebrew Union College Institute of Religion i New York. Han har dokumenteret, at andelen af amerikanske jøder, der svarer bekræftende på, at "omsorg for Israel er en meget vigtig del af min jødiskhed", faldt fra 73 procent i 1989 til 57 procent i 2005.

Kun 17 procent af alle amerikanske jøder betegner sig i dag som "zionister", altså tilhængere af ideen om staten Israel som jødernes retmæssige hjemland.

Annonce
– Støtte til Israel er stadig et vigtigt jødisk princip, men især de unge jøder er i dag mindre fokuserede på ideen om, at de er del af en tæt sammenvævet familie med centrum i Israel. Det skyldes dels, at de er mere individualistiske i deres måde at være jødiske på, og dels, at de i kraft af den nyere historie er mindre tilbøjelige til at opfatte Israel som en heroisk og moralsk overlegen nation, forklarer Steven M. Cohen.

Israels ændrede status blandt diaspora-jøderne illustreres også af, at stadig færre emigrerer dertil. Ifølge avisen Jerusalem Post forventer de israelske myndigheder, at den samlede udvandring fra Israel i år vil overstige den samlede indvandring til landet.

nyholm@kristeligt-dagblad.dk

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock
flexblock
splitblock
Mener du, at uligheden vokser i det danske sundhedssystem?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock