Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


- Anders Ellebæk Madsen, redaktør for kirke og tro
Anders Ellebæk Madsen
Send artiklen Moder Teresas tvivl inspirerer nonne-orden til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Moder Teresas tvivl inspirerer nonne-orden

Søster Nirmala, moder Teresas efterfølger. -

- Scanpix

Kommenter Hold mig opdateret

Offentliggørelsen af de breve, der dokumenterer Moder Teresas årelange troskampe, har givet liv til arbejdet for de fattige i Indien

Først blev de overraskede, dernæst inspirerede af deres stifters troskampe med Gud.

For Moder Teresas orden, Missionaries of Charity (Barmhjertighedsmissionærer, red.), har offentliggørelsen af breven om den saligkårede nonnes tvivl, kun ført til en intensivering af arbejdet for de fattige i Indien. Det skriver Reuters forud for 10-årsdagen for den berømte katoliks død.

- Både søstrene og jeg selv blev overraskede over at finde ud af, hvordan hun led i sin tørst efter Gud, sagde Moder Teresas efterfølger i ordenen, søster Nirmala, men tilføjer:

- Søstrene forstod, at selvom hun fik tanker om, at Gud forlod hende, afviste hun dog aldrig selv Gud. Hendes tørst efter Gud var stor, sagde søster Nirmala.

Annonce
Det var amerikanske Time Magazine, der først bragte nyheden om Moder Teresas årelange tvivl. De offentliggjorte breve, som den katolske nonne skrev til medsøstre og overordnede gennem 66 år, går tæt på en række af de emner, hun kæmpede en livslang kamp for. Det er dog særligt afsnittene om hendes personlige kampe med troen på Gud, der har vakt opmærksomhed.

Kort tid efter Moder Teresas død iværksatte den katolske kirke med stor folkelig tilslutning processen for at helgenkåre hende. Første skridt på vejen til helgenkåring er en såkaldt saligkåring, som fandt sted i 2003, men det anses ikke for sandsynligt, at den nye viden om den berømte nonnes liv vil forhindre den endelige saligkåring.

- Hendes breve har inspireret os til at fortsætte det gode arbejde, siger søster Nirmala.

Missionaries of Charity vil imorgen forestå en særlig messe til minde om ordenens stifter.

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock

flexblock
flexblock
splitblock
Er det ok, at andre end præster får adgang til prædikestolen i folkekirken?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​