Da Pia Kjærsgaard for 12 år siden forlod Fremskridtspartiet, overvejede hun ikke et øjeblik at melde sig ind i et af de allerede eksisterende partier. Ifølge partiformanden har alle de gamle partier svigtet i forhold til netop hendes hjertesag – de danske værdier.
– Hvis ikke jeg havde stiftet Dansk Folkeparti, var jeg gået ud af politik. Alle de andre partier, ja selv Venstre, svigter i forhold til de danske værdier. Da statsministeren talte grundlovsdag, sagde han, at hvis kvinder vil bære tørklæde, er det deres egen sag. Det forstår jeg slet ikke, siger Pia Kjærsgaard.
Hun tager imod på Christiansborg, hvor hendes kontor minder en smule om en dagligstue, som den ser ud i mange danske hjem. Her er mørke møbler, en mørkegrøn sofa, og på sofabordet ligger en hvid dug. Der er potteplanter i vindueskarmen, og på væggen hænger stribevis af foto fra private som offentlige begivenheder. I et hjørne står den danske fane.
Når hun bliver spurgt om sin hjertesag, er hun ikke i tvivl – det er de danske værdier, og til dem regner hun ligeværd mellem kønnene, ytringsfrihed, flid og tolerance.
– Vi har i årtier kæmpet for de værdier, og dem skal vi passe på. Jeg er meget opmærksom på den udvikling, der er i gang, hvor der er en afvisning af værdierne, og vi er sådan et venligt folkefærd, der gerne vil forstå andre. Der skal vi passe på, at vi ikke i misforstået tolerance mister vores værdier, siger Pia Kjærsgaard.
Vil svenskere, nordmænd og tyskere ikke også kunne hævde, at ligestilling, ytringsfrihed og tolerance er værdier for dem?
– Jo, og man kan også kalde dem vestlige værdier. Men vi i Danmark har mærket – specielt under Muhammed-krisen – at værdierne er truede. Krisen var voldsom, og vi tænkte på den, fra vi vågnede, til vi gik i seng – jeg gjorde i hvert fald. Jeg var ked af det, og det var forfærdeligt. Men da krisen var overstået, havde vi også lært meget. Blandt andet, at ytringsfrihed ikke bare er noget, vi kan tage for givet, siger Pia Kjærsgaard.
En anden dansk værdi er tolerance. Pia Kjærsgaard er glad for muligheden for, at homoseksuelle kan indgå registreret partnerskab – men siger nej til, at de kan blive forældre eller viet i kirken.
– Registreret partnerskab er enestående rigtigt og vældig praktisk. Men når det kommer til kirkelige vielser af homoseksuelle, lesbiske mødre eller to mænd som fædre – det sidste har vi endnu ikke hørt så meget til – er vi tilbage ved værdierne. Og der mener jeg, at ægteskab og forældreskab er mellem en mand og en kvinde, siger Pia Kjærsgaard.
Dansk Folkeparti har været regeringens støtteparti de seneste seks år, og Pia Kjærsgaard er gentagne gange blevet udpeget som den mest magtfulde kvinde i Danmark. Hun vil også i den kommende valgperiode kæmpe for de værdier, som hun anser for unik danske. Morgensang og kristendomsundervisning skal være obligatorisk, og så skal der slås et alvorligt slag for ligestillingen mellem mænd og kvinder.
– Jeg kan ikke forstå, at kvindesagsforkæmperne og deres organisationer ikke er mere på banen i forhold til muslimske kvinder. Vi bør også skride ind og ikke bare lade stå til, når muslimske piger ikke må komme med på lejrskole, ligesom vi ikke bør bøje os for særlige muslimske krav om kønsopdelt svømmeundervisning, siger Pia Kjærsgaard.
dahl-hansen@kristeligt-dagblad.dk