FORSIDE DANMARK UDLAND KIRKE OG TRO KULTUR REJSER SENESTE NYT
Udland

Ekstremister kan udnytte britiske universiteters åbne debatkultur

23. nov 2007 00:00 Terrorekspert advarer om, at britiske universiteter i stigende grad bliver brugt til at rekruttere ekstreme terrorister og opfordrer til øget overvågning. Men nogle universitetsfolk frygter, det kan indskrænke ytringsfriheden

Kommentér
Share
Læs også
Bjarne Nørum
Artikler
Profil
Udskriv
Tip en ven
Terrorister kan rekrutere fra universiteter
Terrorister kan rekrutere fra universiteter: Terroreksperten, professor Anthony Glees fra Brunel University, advarer om, at universiteter i stigende grad bruges til at udklække nye generationer af terrorister. Billedet er taget efter bombeangrebet i London i 2005. Scanpix.

Universitetslæger var involverede i det seneste forsøg på et terroranslag i Storbritannien. Det var med til at løfte sløret for, at ekstreme kræfter, som vil begå terror, også findes blandt veluddannede og velintegrerede personer i det britiske samfund.

Hertil kommer, at to af selvmordsbombemændene i Londons undergrundsbane i 2005 kom fra universitet i Leeds.

Terroreksperten, professor Anthony Glees fra Brunel University, advarer om, at universiteter i stigende grad bruges til at udklække nye generationer af terrorister.

– Siden 2005 har vi set en vækst i antallet af studerende og tidligere studerende, som er involveret i terrorkriminalitet, påpeger Anthony Glees i et interview med nyhedsbureauet Reuters.

Annonce
Glees vakte opmærksomhed med en rapport efter terroranslaget i 2005, som slog fast, at dusinvis af britiske universiteter allerede dengang var infiltreret af fundamentalister. En situation, som han nu mener, er forværret.

– Vi har endnu mere grund til at tale om et signifikant højt antal studerende, som er involveret i islamisk terror. Beviserne er stærkere og mere utvetydige, end de var i 2005, fastslår Anthony Glees, som mener ekstreme islamister får lov til at agitere uforstyrret på universiteterne.

Men det er en udlægning, som den ansvarlige minister ikke kan genkende.

– Vi er ikke enige med professor Glees’ vurdering af omfanget af al-Qaeda-inspireret voldelig ekstremisme på vore universiteter. Vi ved, der er et seriøst, men ikke udbredt, problem, fastslår Bill Rammel, som er minister for videregående uddannelser, i en mail til Reuters.

Anthony Glees har tidligere opfordret til, at universitetsundervisere skal hjælpe med at overvåge ekstreme aktiviteter. Men det er noget, fagforeningen for universitetslektorer har afvist. De kalder det en begrænsning af ytringsfriheden og en heksejagt, som de ikke vil deltage i.

– Lektorer vil undervise studerende. Hvis de havde ønske om at udføre politiarbejde, havde de valgt en karriere i politiet. Vi kan heller ikke have, at de studerende er bange for at diskutere nogle emner, fordi de frygter, at en eller anden semi-agent vil melde dem, fastslog generalsekretær Sally Hunt fra fagforeningen tidligere på året.

Formanden for foreningen af muslimske studerende, Faisal Hanjra, har også afvist, at der er grundlag for påstandene.

Men det tidligere medlem af den radikale islamiske gruppe Hizb ut-Tahrir, forfatteren Ed Husain, har omvendt beskyldt universiteterne for berøringsangst, fordi de forveksler religionsfrihed med retten til at tale for islamisk ekstremisme.

Men det er ikke kun de studerende på universiteterne, som myndighederne er opmærksomme på. I denne uge kendte den 25-årige Abdul Rahman sig skyldig i at være med til at sprede propaganda, der opfordrede til terror, og for at rekruttere hellige krigere til Afghanistan.

Abdul Rahman er selv pakistaner, men kom ind i Storbritannien i september 2004 på et uddannelsesvisum. Men han deltog kun en enkelt dag på uddannelsen i bioteknologi på universitet i skotske Dundee.

norum@kristeligt-dagblad.dk

Kommentér denne artikel Share


Mest læste
Teologisk fakultet på vej til lukning
Massiv kritik af katolsk biskop
Ekspert bekymret for Faderhusets medlemmer
Dansk biskop: Også misbrug i den katolske kirke i Danmark
Hvor blev kommunernes milliarder af?
 

 
Flere nyheder? Tilmeld dig vores nyhedsbrev


E-mailadresse:


 



 



 



 
Label Mest læste Danmark
Label Mest læste kirke og tro
Label Mest læste Liv&Sjæl
 
Label Mest læste udland
Label Mest læste kultur
Label Mest læste debat

Temaer fra Kristeligt Dagblad

Temaer fra religion.dk

Temaer fra kristendom.dk


 
 
 
 
 
 

Afstemning

Ser du mere positivt på homoseksuelle vielser i folkekirken end for 10 år siden?

Ja
Nej
Ved ikke

 
 
Seneste artikler på Kristendom.dk
Katolikker kritiserer håndtering af sexmisbrug
- Bibelen er vor kulturs grundskrift
- Guds ord tåler uenighed
Sådan indsættes en sognepræst
- Vi kender kun Gud gennem Jesus
10 nye former for kirke, der ikke chokerer din bedstefar

 

Nyhedsbrev

Ja tak, send mig dagens nyheder på e-mail


E-mailadresse: