Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


Send artiklen 16 centralbiblioteker bliver til seks til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

16 centralbiblioteker bliver til seks

Biblioteker satser på cyberspaceVi får langt færre centralbiblioteker, men til gengæld bedre service på Internettet, lyder det fra Biblioteksstyrelsen. -

- Scanpix

Kommenter Hold mig opdateret

Kulturministeren godkender forslag om færre centralbiblioteker. Der bliver derved penge til at forbedre bibliotekernes internet-service

I dag findes der 16 centralbiblioteker, fordelt over hele landet. Men når en reform om to år er gennemført, vil kun seks biblioteker have denne status, skriver Ritzau.

Det fremgår af et forslag til en strukturreform, som Biblioteksstyrelsen har fremsat, og som onsdag blev godkendt af kulturminister Brian Mikkelsen (K).

Penge til internet
I en pressemeddelelse oplyser Biblioteksstyrelsen, at de administrative forenklinger i forbindelse med reformen vil give penge til blandt andet at udvikle bibliotekernes internet-service.

Der er overordnet tale om en omfordeling af midler, og statens årlige bevilling på 72 millioner kroner til området fastholdes. Der er hverken tale om lukninger eller nedskæringer, understreger Biblioteksstyrelsen.

Annonce
Bibliotekerne savner penge
Danmarks Biblioteksforening hilser ministerens udmelding om en ny struktur velkommen.

Men foreningens formand, Vagn Yde Larsen, er utilfredshed med, at den statslige overbygning af folkebibliotekerne ikke samtidig får flere penge mellem hænderne.

Foreningen vil snarest muligt tage dette spørgsmål op med kulturministeren.

Træder i kraft i 2010
Tidligere har der været ét centralbibliotek i hvert af de tidligere amter samt i København og på Frederiksberg.

De kommende centralbiblioteker har hjemme i Aalborg, Herning, Odense, Vejle, Roskilde og Gentofte. Den ny fordeling følger regionerne, men dog således, at region Syddanmark får to centralbiblioteker, fordi regionen er stor og har mange udkantområder.

For 2008 er der lavet kontrakter med de kommuner, der huser de nuværende 16 centralbiblioteker. Året efter indgås der overgangskontrakter, og reformen træder i kraft i fuldt omfang med virkning fra januar 2010.

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock
flexblock
splitblock
Mener du, at uligheden vokser i det danske sundhedssystem?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock