Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


Send artiklen Moske åbner dørene for førerhunde til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Moske åbner dørene for førerhunde

Hundesavl og bedende muslimerEn retriever oplæres nu til ikke at følge sit sympatiske instinkt og slikke mennesker. Den skal have sin gang i en moske fuld af bedende muslimer, og hundespyt er urent ifølge islam. -

- Scanpix

Kommenter Hold mig opdateret

En moske i England tillader for første gang, at en blind muslim tager sin førerhund med til bøn. Hundesavl er ellers urent ifølge islam

En retriever trænes i øjeblikket til at blive den første hund i England, som får lov til at træde ind i en moske.
 
Retrieveren skal være førerhund for sin blinde muslimske ejer, den 17-årige Mahomed Khatri, skriver timesonline.co.uk. 

Og netop den hund er valgt, fordi den savler mindre end andre hunderacer. Risikoen for, at andre bedende i Al Falah Moske i Leicester får hundespyt på sig, er derfor ikke stor.

Hundespyt er urent
Ifølge muslimsk tradition er det forbudt at have hunde som kæledyr, eftersom hunde - og deres spyt -betragtes som urene.

Enhver bedende, som rører ved hundens næse eller får spyt på sig, skal vaske sig med det samme.

Annonce
Hunden trænes derfor til at begrænse sit naturlige og meget venlige instinkt til at hoppe op og slikke mennesker.

Muslimer tillader førerhunde
Moskeen traf beslutningen efter at være blevet rådgivet af imamer og muslimske lærde fra Storbritaniens Muslimske Råd (MCB), som lavede en samlet redegørelse af, hvad islam siger om hunde.

Imam Ibrahim Mogra, som har haft ansvaret for redegørelsen, konkluderer, at førerhunde er berettigede, eftersom de tjener et "akut praktisk formål".

- Vi kom frem til, at koranen tillader muslimer at bruge hunde til jagt. Og hvis muslimer kan spise et bytte bidt af en hund, er der ikke noget i vejen for at bruge hunde som førere for blinde, siger han.

Blind dreng begejstret
Mahomed Khatri er glad for sin nye følgesvend, som blandt andet gør det muligt for ham at besøge moskeen oftere.

- Det vil give mig den totale frihed til at gå hvorsomhelst. I øjeblikket går jeg kun omkring med mine venner - eller bliver hjemme, siger han.

Tilladt i taxaer og restauranter
Den hårde muslimske linie overfor førerhunde - som nu er i færd med at blive brudt - gælder ikke bare moskeer.

Tidligere nægtede muslimske restauranter og taxachauffører at åbne dørene for kunder med førerhunde.

Men efter at have undersøgt forholdene afgjorde MCB, at britiske muslimer bør tillade førerhunde i restauranter og taxaer.

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

Moske åbner dørene for førerhunde

Anonym, publiceret d.08/03 01:26 (for 4 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Moske åbner dørene for førerhunde

Det er uhørt. Hunde til grug af jagt som muslim hører ikke hjemme i den islamiske verden. dette er en fordrejning af fortolkningen for brug af hunde.
Det som hunde bliver brugt til hos muslimerne er kun og udelukkende som beskytter af hjemmet, hvilket man har når man har have/gård med hundehus den kan leve i, eller som hyrdehund til at passe fårene. Ingen retslærde muslimer bruger hunde til jagt efter somsagt at de savler ud over hele byttet og dette dertil er urent det vil jo gøre maden uren og kun derpå lovlig spise hvis der intet andet er og man bogstaveligt talt er ved at dø af sult.
Det kan ikke passe at den blinde dreng får lov at tage hunden med ind ved sin side i moskeen og slet ikke når det ikke engang er tilladt at have sko eller beskidte sokker på ind i den bedende del af masjid(moskeen). Det er direkte haram.
Del Link

Re: Moske åbner dørene for førerhunde

Anonym, publiceret d.08/03 05:48 (for 4 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Moske åbner dørene for førerhunde
hunden kan ikke gøre for den er hund. Muslimer kan godt gøre for de opfører sig værre end hunde...
Del Link
flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock

flexblock
flexblock
splitblock
Er det ok, at andre end præster får adgang til prædikestolen i folkekirken?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​