Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


Send artiklen Gandhis aske spredes over havet til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Gandhis aske spredes over havet

Mahatma Gandhi. –

- Arkivfoto.

Kommenter Hold mig opdateret

60 år efter drabet på Mahatma Gandhi, bliver en del af hans aske nu spredt over Det Arabiske Hav efter ønske fra familien. Det sker om to uger

En del af asken efter Mohandas K. Gandhi, Indiens frihedshelt og fredsapostel, også kendt som Mahatma Gandhi, vil nu blive strøet over det Arabiske Hav mellem Den Arabiske Halvø og Indien, efter at hans familie har protesteret mod en plan om at udstille dem på et museum.

Gandhi blev skudt ned af en fundamentalistisk hindu i 1948, og efter hans kremering blev flere askeurner sendt ud til hans tilhængere rundt om i landet for at blive fremvist ved mindehøjtideligheder.

En af disse urner blev sidste år overrakt til et Gandhi-museum af en indisk familie af forretningsfolk, som havde opbevaret den i næsten 60 år.

Museet, Mani Bhawan Gandhi Sangralaya, havde planer om at udstille urnen sammen med Gandhis personlige ejendele, men hans efterkommere greb ind og bad museet overveje at sprede asken over havet.

Annonce
– Af respekt for familiens ønske vil asken blive spredt over Det Arabiske Hav den 30. januar, som er 60-året for Gandhis dødsdag, fortæller den museumsansatte Dhirubhai Mehta.

Hinduer plejer at kremere deres døde og sprede asken over en flod eller et hav på 13.-dagen for dødsfaldet.

Avisen The Times of India skriver, at Gandhis aske vil blive spredt af efterkommere af hans ældste søn, Harilal, hvis svære forhold til sin berømte far er blevet behandlet i mange bøger, film og skuespil. /Reuters/

Oversat af Sara Høyrup

udland@kristeligt-dagblad.dk

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock

flexblock
flexblock
splitblock
Er det ok, at andre end præster får adgang til prædikestolen i folkekirken?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​