FORSIDE DANMARK UDLAND KIRKE OG TRO KULTUR REJSER SENESTE NYT
Udland

Malaysier vinder retten til at begrave kristen hustru

22. jan 2008 15:24 Malaysias religiøse ledere krævede muslimsk begravelse af den afdøde kvinde, men tabte sagen ved højesteret. Minoriteters ret til selv at vælge begravelse er under pres i det overvejende muslimske land 

En malaysisk mand fik fredag rettens ord på, at han må give sin afdøde kone en kristen begravelse, efter at landets religiøse ledere frafaldt kravet om at begrave hende efter muslimske skikke.

Striden om den afdøde Wong Sau Lan, en 54-årig kinesisk kvinde, som døde den 30. december, er blot den seneste i en række af sager, som har skabt vrede blandt ikke-muslimer i det overvejende muslimske land.

Reciterede arabiske vers 
- Det var sønderrivende at vente i 18 dage, siger enkemanden Ngiam Tee Kong, som var ved sin kones side, da hun døde på et hospital i Kuala Lumpur, og siden måtte kæmpe om retten til at vælge hustruens begravelse.

Den dag, hans hustru døde af dårlige nyrer, fortalte politiet ham, at hun havde konverteret til islam ved at recitere arabiske vers under et møde med en medicinmand, ugen inden hun døde.  

Annonce
Gik til domstolene
Men enkemanden, som selv er buddhist, protesterede mod politiet og fastholdt, at hans hustru var kristen og døbt så sent som i november. Han bad siden de malaysiske domstole om at skride ind, og højesteret har nu givet ham medhold.

- Højesteret har beordret, at liget omgående gives til hendes mand, sagde hans advokat Karpal Singh efter retssagen.

Følger kristen skik
- Rådet for muslimske anliggender har vurderet, at den afdødes konvertering ikke var i overensstemmelse med islamisk lov, sagde han.
 
Den afdøde kremeres efter kristen skik, efter at familien i to dage har holdt sørgefest over hende.

Stridigheder mellem ikke-muslimer og landets myndigheder over retten til selv at vælge sin begravelse er ikke nyt i Malaysia.

Frygt for hård islamisk linje
Konflikter i forbindelse med konverteringer og angreb og ødelæggelse af kirker og hindu-templer har forstærket frygten blandt landets ikke-muslimer for en hårdere islamisk linje.

De politisk dominerende muslimer udgør cirka 60 procent af Malaysias 26 millioner indbyggere. De største minoriteter er kristne, hinduister og buddhister fra Kina og Indien.

Muslimer skal have rettens tilladelse, før de kan konvertere til kristendommen. Hidtil har ingen domstol i landet givet en sådan tilladelse.

Kommentér denne artikel Share


Mest læste
Eksperter strides om vejen til Gud
Ahmed Akkari: Muhammed-krisen er kun på standby
Dansk Folkeparti kræver præster fyret
Folkekirken melder sig ud af kønskampen
Minister åben for registreret partnerskab i kirken
 

 
Flere nyheder? Tilmeld dig vores nyhedsbrev


E-mailadresse:


 



 



 



 
Label Mest læste Danmark
Label Mest læste kirke og tro
Label Mest læste Liv&Sjæl
 
Label Mest læste udland
Label Mest læste kultur
Label Mest læste debat

Temaer fra Kristeligt Dagblad

Temaer fra religion.dk

Temaer fra kristendom.dk


 
 
 
 
 
 

Afstemning

Mener du, at andre religioner end kristendommen kan føre til Gud?

Ja
Nej
Ved ikke

 
 
Seneste artikler på Kristendom.dk
- Fri kirken fra emsige politikere
Tilgivelsens væsen er at sætte fri
Når børnene flytter hjemmefra
Eksperter strides om vejen til Gud
- Troen giver mig mod til livet
Hvorfor var folk villige til at lide martyrdøden?

 

Nyhedsbrev

Ja tak, send mig dagens nyheder på e-mail


E-mailadresse: