Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


Send artiklen Menneskekæde blokerer for palæstinensere til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Menneskekæde blokerer for palæstinensere

Egyptisk murSikkerhedsvagter ved grænsen til Gaza hindrer palæstinensere i at trænge ind i Egypten. Her forsøger palæstinensiske kvinder at presse sig forbi et par vagter og deres skjolde. -

- Scanpix

Kommenter Hold mig opdateret

Egypten hindrer i dag palæstinensere fra Gaza-striben i at komme ind i landet, efter at grænsen har været åben siden onsdag

En menneskekæde af egyptiske grænsevagter afløser det sprængte grænsehegn mellem Gaza og Egypten.

Kampklædte vagter med skjolde forhindrer fredag palæstinenserne i at krydse grænsen, siger øjenvidner.

Fralægger sig ansvar
Egypterne tillader kun palæstinensere på vej tilbage til Gaza at komme igennem den menneskelige mur, der erstatter det grænsehegn, militante fra Hamas sprang i stykker onsdag.

Siden da har Egypten tilladt tusinder af palæstinensere at gå over grænsen, men den egyptiske regering har fraskrevet sig ethvert ansvar for den forarmede Gaza-stribe.

Annonce
Israel vil ikke forsyne Gaza
Også Israel ønsker nu at stå uden ansvar for Gaza, efter at den sydlige grænse blev sprængt.

- Når Gaza nu er åben på den anden side, har vi ikke længere ansvar for regionen. Så vi ønsker at afbryde kontakten med Gaza, sagde Israels viceforsvarsminister Matan Vilnai torsdag ifølge AP.

Gaza uden el og vand
Det betyder, at Israel ikke længere vil levere elektricitet, vand og medicin til det fattige område.

Gaza har været under israelsk blokade som svar på militante palæstinenseres raketangreb på mål i det sydlige Israel.

ritzau/AP

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock

flexblock
flexblock
splitblock
Er det ok, at andre end præster får adgang til prædikestolen i folkekirken?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​