Anna Mogensen |
30. januar 2008
Kristelig Dagblad har spurgt tre almindelige borgere fra Roskilde om hvad de forventer sig af den næste biskop
FOLKETS STEMME: De almindelige borgere har stort set ingen indflydelse på valget af den nye biskop i Roskilde Stift, for det er præster og menighedsrådsmedlemmer alene, der afgør valget.
Kristeligt Dagblad gik alligevel en tur ned ad gågaden i Roskilde, viste roskildenserne et billede af hver af de fem bispekandidater og spurgte, hvad de forventer sig af den nye biskop. Her er tre karakteristiske svar.
Unnur Bisgaard, 60 år, miljøplanlæggerVed du, hvem de fem herrer på billedet er?
- Nej.
Hvad betyder det for dig, at du snart får en ny biskop?
- Jeg ved, hvad han hedder nu, men jeg har ikke noget personligt forhold til, at vi snart skal have en ny biskop.
Har du en kandidat, du foretrækker som den nye biskop?
- Nej.
Hvilken opgave, synes du, er den vigtigste for den nye biskop?
- Hvis jeg har forstået det rigtigt, skal han kunne samle præsterne i sognet eller i bispeområdet. Han skal være en administrativ leder for mig at se, og andet billede har jeg ikke af en biskop. For han går jo ikke ud og prædiker, så vidt jeg husker. Han er nærmest en arbejdsgiver for præsterne. Han skal holde dem i ørerne.
Peter Larsen, 46 år, faglærer
Ved du, hvem de fem herrer på billedet er?
- Ingen anelse.
Hvad betyder det for dig, at du snart får en ny biskop?- Ikke en døjt.
Har du en kandidat, du foretrækker som den nye biskop?- Nej. Godt nok er jeg medlem af klubben, men nej, det siger mig ikke noget. Det er mere af pligt end af lyst, at jeg er medlem af den klub.
Hvilken opgave, synes du, er den vigtigste for den nye biskop?
- Der er selvfølgelig administrationen af kirken, og det synes jeg, han skal gøre godt med mine penge. Men derudover var det eneste tidspunkt, hvor jeg overhovedet har været fristet til at beskæftige mig med den del af mit liv, da man i Viborg diskuterede kvindelige præster. Og der er klart et sted, hvor jeg synes, at biskoppen har en rolle, nemlig at sige, at nu tier I stille og opfører jer ordentligt. Så længe han kan føre kirken med ind i et nyt årtusinde, er det fint med mig.
Helle Ernst, 43 år, skolelærer
Ved du, hvem de fem herrer på billedet er?
- Nej.
Hvad betyder det for dig, at du snart får en ny biskop?
- Jeg ved ikke, hvad det kommer til at betyde for mig. Jeg ved faktisk meget lidt om det, for jeg har ikke sat mig ind i det.
Har du en kandidat, du foretrækker som den nye biskop?
- Jeg har læst nogle artikler i aviserne, så der er nogle, jeg tænker, er omtalt bedre end andre. Én der er er bred og folkelig – det er nok ham, jeg går mest efter.
Hvilken opgave, synes du, er den vigtigste for den nye biskop?- Jeg ved, hvad en almindelig sognepræst tager sig af, og hvad der er hans opgave, men jeg ved faktisk ikke, hvad en biskop laver, hvis jeg skal være helt ærlig.
FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad