Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


- Allan Sørensen, mellemøst-korrespondent 
Allan Sørensen
Send artiklen Tørklæde-opgør i Tyrkiets parlament til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Tørklæde-opgør i Tyrkiets parlament

Tyrkiske tilhængere af forbuddet mod muslimske hovedtørklæder på landets universiteter demonstrerer ved en mindehøjtidelighed for grundlæggeren af det moderne Tyrkiet, Mustafa Kemal Atatürk. -

- Scanpix

Kommenter Hold mig opdateret

Forsøg på at ophæve forbud mod islamiske tørklæder på Tyrkiets universiteter blotlægger dyb splittelse i landet

Medlemmerne af det tyrkiske parlament tog onsdag hul på en længe ventet debat om en forfatningsreform, der vil ophæve forbuddet mod islamiske tørklæder på landets universiteter.

Diskussionen vil frem til en afgørende afstemning lørdag blotlægge kløften mellem sekulære grupper og tilhængerne af den siddende regering, der har islamistiske rødder.

Tørklædet splitter landet
Premierminister Recep Tayyip Erdogans Parti for Retfærdighed og Udvikling (AKP) foreslog formelt reformen i sidste uge og argumenterer med, at det er vigtigt at give alle kvinder mulighed for at tage en højere uddannelse. Under de gældende forhold holdes en del kvinder væk fra de højere læreanstalter, fordi de ikke vil eller må gå uden tørklæde.

De sekulære grupper, heriblandt hæren, retssystemet og de fleste akademikere, mener derimod, at en ophævelse af tørklædeforbuddet vil undergrave skillelinjerne mellem det statslige og det religiøse.

Annonce
Frygter islamisk styre
Adskillelsen af stat og religion har været et bærende princip i hele Tyrkiets nyere historie. Samtidig frygter mange sekulære tyrkere, at AKP har en hemmelig dagsorden om at indføre et islamisk styre i deres land.

Over 125.000 mennesker demonstrerede mod regeringen lørdag ved mausoleet for Mustafa Kemal Atatürk, som grundlagde det moderne Tyrkiet og orienterede det mod Europa.

Forventer at gennemføre reform
AKP holder fast i, at det ønsker at bevare en sekulær stat, og Erdogans parti ventes ikke at få problemer med at få reformen igennem parlamentet, da det støttes af et nationalistisk oppositionsparti, Det Nationalistiske Handlingsparti.

Det største sekulære oppositionsparti, Det republikanske Folkeparti (CHP), har bebudet, at det vil indbringe sagen for forfatningsdomstolen, hvilket vil kunne føre til en alvorlig krise i Ankara.

Kan medføre krise
- Hvis forfatningsdomstolen i en dom går imod reformen og kalder den forfatningsstridig, så vil der blive kaos. Tyrkiet vil stå over for sin anden forfatningsmæssige krise inden for et år, advarede den liberale avis Radikal onsdag.

Sidste år blev AKP tvunget til at udskrive et hurtigt valg i juli, efter at den sekulære blok forsøgte at forhindre, at den tidligere islamist Abdullah Gül blev valgt til præsidentposten. Gül, hvis kone altid bærer tørklæde, blev dog valgt efter en dyb krise hen over flere måneder.

Forbud hindrer uddannelse
Forbuddet mod tørklæder i universiteterne blev indført efter militærkuppet i Tyrkiet i 1980.

Mange kvinder har på grund af forbuddet opgivet at tage en uddannelse, mens andre skjuler deres tørklæder under parykker, når de er til undervisning.

Ifølge meningsmålinger bakker et flertal af den tyrkiske befolkning op om ophævelsen af tørklædeforbuddet. Omkring to tredjedele af Tyrkiets kvinder bærer til daglig tørklæde.

ritzau/AFP
Fortsættes på næste side »
Læs hele artiklen 1 | 2

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock
flexblock
splitblock
Mener du, at uligheden vokser i det danske sundhedssystem?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock