8. februar 2008
Selv om Fyens Stift skal stå for omvalget i Roskilde Stift, sendes de nye stemmesedler til Roskilde, hvor den endelige optælling også vil foregå
Roskilde Stift er sat fra bestillingen i det omvalg, der skal være til stiftets bispesæde, men stemmesedlerne vil alligevel tilgå stiftskontoret i Palægården i Roskilde, skriver Dagbladet Roskilde.
Først lander de nytrykte stemmesedler der, og dernæst skal de godt 2550 stemmeberettigede præster og menighedsrådsmedlemmer sende deres udfyldte stemmesedler ind til stiftskontoret i Roskilde.
Forbudt for Roskildes ansatteI begge runder vil der dog være tale om forseglede forsendelser, som de ansatte på stiftskontoret i Roskilde under ingen omstændigheder må røre, fortæller stiftskontorchef Asger Gewecke fra Fyens Stift, der af kirkeministeren har fået overdraget opgaven med at hjælpe bispevalgets valgbestyrelse med at gennemføre valget.
Gewecke tilføjer, at han i næste uge vil sende folk over, når stemmesedlerne ankommer fra trykkeriet og skal sendes ud, og at han i de 14 dage, hvor stemmesedlerne kommer retur også løbende vil have sine folk i Roskilde.
Tæller op i Roskilde
- Vi har et problem i forhold til tidsfristerne, og da kuverterne er fortrykte, er vi nødt til at gøre det på denne måde, forklarer Gewecke og tilføjer, at stemmekuverterne i øvrigt også registreres hos postvæsnet, inden de afleveres på stiftet.
På selve optællingsdagen, der er sat til den 27. februar, vil Asger Gewecke og ansatte fra Fyens Stift komme til Roskilde og gennemføre optællingen i landemodesalen.
- For det er et valg i Roskilde Stift og skal behandles som sådan, siger Gewecke.