Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


Send artiklen Islam og Jehova til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Islam og Jehova

Kommenter Hold mig opdateret

Religiøs udstødelse er skandaløs

DET ER EN indre logik i en række religiøse bevægelser, at medlemmer, der falder fra, også forstødes. Igennem en årrække er det et af de kendetegn ved Jehovas Vidner, som har vakt berettiget opmærksomhed. Vaklen i geledderne udløser forstødning. Bevægelsen skal holdes ren. Herhjemme har tidligere medlemmer af den pseudokristne sekt organiseret sig for at hjælpe hinanden, for hvis man forlader Jehovas Vidner, bryder bevægelsen helt og aldeles enhver kontakt med den frafaldne. Et brud medfører derfor også total social isolation fra familie, venner og bekendte. Hvert år udstødes 100 medlemmer af de knap 15.000 Jehovas Vidner, der findes i Danmark. Det brutale fænomen beskrives i den nye danske film ”To verdener”, som har premiere i dag. Filmen kaster lys over den psykiske og sociale vold, der er en del af den religiøse udstødelse.

Der er ingen grund til at bagatellisere den umenneskelighed, der ligger i at afvise andre så radikalt, som Jehovas Vidner gør, men der er grund til at pege på, at et langt mere omfattende problem end udstødelse fra en lille sekt er den religiøse udstødelse, der finder sted inden for verdensreligionen islam. Konvertering fra islam eller egentligt frafald udløser i bedste fald social udstødelse, i værste fald fysisk chikane, vold eller mord. Inden forargelsens vrede i de kommende dage hagler ned over Jehovas Vidner, skal der lyde en opfordring til at sætte problemet i perspektiv. Det er kun enkelte religiøse minoritetssamfund, der praktiserer religiøs forstødelse, men eneste verdensreligion, der gør det, er islam. Set i det perspektiv bør en film om det fænomen rettelig handle om den manglende religionsfrihed, som en milliard af klodens indbyggere reelt lever med.

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

Islam og Jehova

Anonym, publiceret d.22/02 12:06 (for 4 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Islam og Jehova
Social udstødelse forekommer almindeligt i det danske samfund. Tag for eksempel dem der ikke vil have noget med en alkoholiseret far/mor indtil vedkommende forbedrer sig. Eller det kan være forældre der tager afstand fra deres barn som er narkoman og/ eller kriminel. Stærke meningsforskelle kan også få nogle til at holde afstand til hinanden.

Faktisk er det nogle af de samme ting Jehovas vidner gør.
Hvorfor er det et problem?
Del Link
flexblock

Tidligere ledere

Nej til Villy Søvndals mærker

Retsstat med blinde vinkler

Ud af vækstens vold

Bevar den folkelige forankring

Kvinderne i Afghanistan

Mellem stat og marked

Stil krav til pleje af mennesker

Den vigtige retssag i Haag

Helligdage bør være hellige

En dobbelt syrisk tragedie

Uproblematisk, men ...

Syg skyldforståelse er over os

Bevar paragraffen om blasfemi

Bevar paragraffen om blasfemi

Hestekur for dansk økonomi

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock

flexblock
flexblock
splitblock
Er det ok, at andre end præster får adgang til prædikestolen i folkekirken?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​