Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


- Allan Sørensen, mellemøst-korrespondent 
Allan Sørensen
Send artiklen Tåregas sat ind mod demonstranter i Kenya til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Tåregas sat ind mod demonstranter i Kenya

Kommenter Hold mig opdateret

Kenyansk politi affyrer varselsskud og tåregas for at opløse en demonstration i et slumkvarter, hvor oppositionstilhængere raser over udskudt regeringsaftale.

Kenyansk politi affyrede i dag varselsskud og tåregas i et forsøg på at sprede en gruppe oppositionstilhængere, som havde afbrændt dæk og blokeret veje i et slumkvarter i hovedstaden, Nairobi.

Demonstranterne raserede flere gader i Kibera-slumkvarteret i protest mod, at en længe ventet samlingsregering fortsat ikke er på plads.

- Folk brænder dæk af og råber. Politiet affyrer tåregas og har også skudt ud i luften for at sprede folk, sagde et øjenvidne, Justine Mokua, til nyhedsbureauet Reuters.

- Udnævn kabinettet nu, råbte flere demonstranter ifølge nyhedsbureauet AFP.

Annonce
Præsident Mwai Kibaki og oppositionsleder Raila Odinga anklager hinanden for at være skyld i, at udnævnelsen af nye ministre i går for anden gang på to dage blev udskudt.

Oppositionen trak sig i dag fra forhandlingerne med Kibaki, hvis sejr ved præsidentvalget i december i fjor udløste voldelige uroligheder.

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock
flexblock
splitblock
Mener du, at uligheden vokser i det danske sundhedssystem?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock