Den demokratiske præsidentkandidat tager afstand fra sin præst gennem 20 år, efter at præsten har nægtet at undskylde for sine udtalelser blandt andet om, at USA selv var skyld i terrorangrebene i 2001
Barack Obama raser nu over de kommentarer fra kandidatens tidligere præst Jeremiah Wright, som rejste en storm af kritik, da de i marts blev vist i amerikanske medier.
Obama sagde på et pressemøde i går, at det ellers tætte forhold, han har haft til sin præst gennem 20 år, nu har ændret sig på grund af pastorens udtalelser - blandt andet om, at USA selv var skyld i terrorangrebene den 11. september 2001, skriver BBC.
Bedrøvet over udtalelser Obamas reaktion kommer efter, at pastoren flere gange har nægtet at undskylde eller tage afstand fra sine politiske kommentarer.
- Jeg er vred over udtalelserne og bedrøvet over det syn, vi så i går, sagde Obama med henvisning til, at Wright ikke vil undskylde. Han tilføjede, at udtalelserne er "splittende og destruktive".
Annonce
Wright tager til genmæle Pastor Wright forholdt sig først tavs, da videoklip fra nogle af hans tidligere prædikener med kritiske politiske budskaber sidste måned blev vist i de amerikanske medier.
Nu har han taget til genmæle og i flere taler og interviews sagt, at et angreb på ham er et angreb på afro-amerikanske kirker i USA.
Den udtalelse tager den sorte præsidentkandidat dog skarpt afstand fra:
Kan ikke kende sin præst - Jeg tror ikke, at det er en korrekt skildring af den sorte kirke. Det er i hvert fald ikke en korrekt fremstilling af mine værdier og overbevisninger, siger Obama.
I dag kan Obama ikke længere kende den præst, som både har viet præsidentkandidaten og døbt begge hans børn i sin tid som præst.
- Den person, jeg så i går, var ikke den samme person, jeg mødte for 20 år siden. Uanset hvilket forhold jeg havde til pastor Wright, har det nu ændret sig på grund af disse udtalelser, siger Obama.
"Gud forbande Amerika" Wright sagde i 2001, at USA selv var skyld i terrorangrebene den 11. september på grund af landets udenrigspolitik. Og under en prædiken i 2003 sagde han, at afro-amerikanere burde fordømme USA, eftersom sorte stadig bliver uretfærdigt behandlet.
- Gud forbande Amerika for at behandle vore borgere som mindre værd end mennesker, lød det fra Wright.
Obama tog afstand fra udtalelserne, da de blev offentliggjort i medierne, men nægtede at tage afstand fra sin tidligere pastor.
- Jeg kan lige så lidt slå hånden af ham, som jeg kan slå hånden af min bedstemoder, sagde præsidenkandidaten.
Se videoklip, hvor Wright under en prædiken råber "Gud forbande Amerika":