5. maj 2008
Muslimske foreninger gentager kravet om straf til Morgenavisen Jyllands-Posten for tegninger af Muhammed. Vestre Landsret bruger to dage til sagen
Var de tegninger af profeten Muhammed, som Morgenavisen Jyllands-Posten bragte i 2005, egnet til at krænke muslimer mere generelt?
Spørgsmålet er blevet vendt og drejet til hudløshed, men nu skal tre dommere i Vestre Landsret overveje et svar og afgøre, om medlemmer af en række muslimske foreninger blev udsat for bagvaskelse eller æreskrænkelse.
Retten i Århus frifandt i 2006 avisens chefredaktør Carsten Juste og kulturredaktør Flemming Rose, og i dag og i morgen bliver det så landsrettens tur til at tage stilling til kravet om straf til de to journalister.
Til forskel fra den første retssag har foreningerne denne gang indkaldt islamforsker og professor ved Københavns Universitet, Jørgen Bæk Simonsen, som vidne. Han møder op i landsretten i morgen.
– Han skal svare på, om tegningerne var egnet til at krænke muslimer og skal også fortælle om virkningen af tegningerne, siger advokat Kristina Andersen, der har bistået sin kollega Michael Christiani Havemann med at forberede sagen.
Desuden ventes Carsten Juste, som forleden fratrådte sin chefstilling på Morgenavisen Jyllands-Posten, at afgive forklaring. Det samme skal tre personer fra de muslimske foreninger – heriblandt Kasem Said Ahmad fra Det Islamiske Trossamfund i Danmark. Han opgav i marts at være talsmand, da det blev afsløret, at han havde deltaget i en demonstration arrangeret af Hizb ut-Tahrir, som kæmper mod demokratiet.
De syv foreninger kræver igen ”størst mulig straf” til Carsten Juste og Flemming Rose og forlanger desuden erstatning på 50.000 kroner.
I sin frifindelse fastslog Retten i Århus, at det ikke kunne udelukkes, at nogle muslimers ære blev krænket af tegningerne. Men man kunne ikke fastslå, at tegningerne har været ”tænkt som fornærmelige eller at formålet med tegningerne har været at fremsætte meningstilkendegivelser, der kan nedsætte muslimer i medborgeres agtelse.”
Samtidig sagde retten, at kulturredaktør Flemming Rose tog fejl af gældende ret. I en ledsagende artikel skrev han, at det er uforeneligt med ytringsfriheden at gøre krav på hensyntagen til religiøse følelser, og at man må være parat til at finde sig i hån, spot og latterliggørelse. Men denne opfattelse rimer ikke med retstilstanden, lød det. /ritzau/