5. maj 2008
Søndagens møde mellem kinesiske embedsmænd og repræsentanter for Dalai Lama har ikke fået beskyldningerne mod eksillederen til at stoppe.
På dagen efter det første møde mellem repræsentanter for Dalai Lama og kinesiske embedsmænd, beskylder Kinas statslige medier igen Dalai Lama for at være ophavsmand til "monstrøse forbrydelser".
Kritikken af den tibetanske eksilleder kommer på trods af, at parterne på mødet blev enige om at fortsætte dialogen, skriver det franske nyhedsbureau
AFP.
Vigtigt at parterne mødesDet er første gang i mere end et år, at kinesiske embedsmænd mødes med repræsentanter for Dalai Lama. Men ifølge Kinas officielle nyhedsbureau, Xinhua, kom der ikke det store gennembrud på mødet, som blev holdt for lukkede døre.
Tibets eksil-regering, der håber, at dialogen vil gøre en ende på understrykkelsen i Tibet, beskriver mødet som værende vigtigt
- Det faktum, at vi igen er i kontakt, er meget væsentligt for løsningen på den tibetanske problemstilling, siger Thubten Samphel, talsmand for den tibetanske eksilregering, til APF.
- Tibet-problemstillingen er for kompliceret til, at en eller to dialogmøder kan føre til løsninger. Men det vigtige er, at de to sider taler sammen, siger han.
Kina håber på fremskridtDen kinesiske præsiden, Hu Jintao, sagde i går, at han håber på fremskridt, og at der fortsat skal være forhandlinger mellem de to parter.
Den tibetanske eksilregering siger, at 203 tibetanere er blevet dræbt og cirka 1000 såret under urolighederne, mens Kina siger, at tibetanske oprørere har dræbt 21 personer.