Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


Send artiklen Åbent hus i et lukket samfund til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Åbent hus i et lukket samfund

1 / 3

Arne og Mette Jensen bor og arbejder frivilligt på Jehovas Vidners landskontor i Holbæk, hvor Vagttårnet og Vågn Op oversættes til dansk. -

- Mette Frandsen.

Kommenter Hold mig opdateret

Jehovas Vidner har ofte været omtalt som en lukket sekt – et samfund, hvor udstødelse er normalt, hvis ikke samfundets retningslinjer følges. I går og i dag åbner landskontoret dørene i anledning af dets 25 års jubilæum

"Stay Ahead" eller "Bliv Foran" står der på vagtens kasket. Han har i dagens anledning orange vest på og er udstyret med et rødgrønt stopskilt i bedste bordtennis-stil, så han kan guide bilerne på rette vej. For der er mange besøgende i dag.

Jehovas Vidner holder fredag og lørdag åbent hus i Holbæk, fordi det i disse dage er godt 25 år siden, at de første byggesten blev lagt til landskontoret – højborgen hvor hvor 80 Jehovas Vidner i dag bor og arbejder frivilligt. En del arbejder med at oversætte bladene Vagttårnet og Vågn Op til dansk, mens andre arbejder i landskontorets have, vaskeri eller lydstudie, hvor de to blade og Bibelen optages på bånd.

Efter vi har parkeret bilen uden for den store røde murstensbygning, der mest af alt minder om et plejehjem placeret mellem marker og pæntklippede blomsterbede, begiver vi os op mod receptionen og bliver straks stoppet af vagten. Ikke fordi han vil stoppe vores arbejde. Tværtimod. Han vil byde os velkommen, for ifølge ham er der ingen områder, hvor pressen ikke må komme, og der er ikke det, vi ikke må få at vide:

– Min søn er eksempelvis blevet udstødt, for han har fundet en anden kone – uden grund. Hun var ikke Jehovas Vidne. Den nye kone havde andre "virkemidler", som man kun kan læse om i skønlitteraturen, fortæller vagten med et glimt i øjet og understreger, at det var nødvendigt at udelukke ham.

Annonce
Arne og Mette Jensen mener også, at det kan være nødvendigt at udelukke Jehovas Vidner fra fællesskabet, hvis ikke de følger retningslinjerne. For det står jo i Bibelen, forklarer Arne Jensen på 50 år. De er gift og har boet her på landskontoret i 19 år, men har aldrig selv udelukket et barn fra fællesskabet. De har nemlig fravalgt at få børn for i stedet at vie deres liv til arbejdet på landskontoret. Alligevel kan udelukkelse uden tvivl være nødvendigt efter deres opfattelse.

– Man skal se det lidt som børn på en lejrskole. Hvis en dreng ikke overholder politikken om ikke at ryge og drikke, så må han tage hjem fra lejrskolen. Hvis han bare er ligeglad, kan han jo ikke være en del af fællesskabet. Men i vores samfund kan man godt komme tilbage igen, hvis bare man retter til og er åben for hjælp, siger Arne Jensen.

Det nikker 48-årige Mette Jensen til. De to bor sammen i en lille 35 kvadratmeter lejlighed i landskontorets store bygning, hvor der er en fin lille stue med deres seng, en altan, et lille badeværelse og et køkken. Normalt spiser de to ikke alene sammen, men med alle de andre frivillige i fælleskøkkenet.

Arne Jensen arbejder på regnskabskontoret og Mette Jensen på landskontorets vaskeri. Ingen af dem, der bor og arbejder her, får løn, men 1200 kroner hver måned i lommepenge. Pengene kommer fra de øvrige 15.000 medlemmer af Danmarks Jehovas Vidner. Den lave "løn" er også en af grundene til, at beboerne ikke må have børn – det er for dyrt, når nu børnene skal i skole, børnehave og andet. I weekenden stemmer de dørklokker for at forkynde deres udgave af Bibelen. Men ellers går det meste af tiden med at arbejde på landskontoret.

Det blev i sin tid bygget af mange af de gæster, der i dag har lagt vejen forbi højborgen. På fire år har de ikke blot bygget boliger, men også en rigssal, snedkerværksted, autoværksted, motionscenter, frisør og fællesstuer, som tilsammen danner et lille samfund i samfundet i Holbæk. Landskontoret er også selvforsynende med grøntsager, frugt og har seks kvier på græs. For at kunne bo på landskontoret skal man søge om det. Mette tror, det var en klar fordel, at hun forinden var fuldtidsforkynder og brugte mere end 800 timer årligt på at gå fra dør til dør.

Hun og alle de andre Jehovas Vidner er pæne og nydelige – kvinderne har lange nederdele på og mændene jakkesæt og nystrøgne skjorter. For det er vigtigt at repræsentere troen på en ordentlig måde, forklarer Jehovas Vidners talsmand Erik Jørgensen.

Derfor fylder vaskeriet også noget mere, end det ville gøre på en efterskole eller på et plejehjem. Blandt andet er der en "strygemaskine", der på 43 sekunder kan stryge en skjorte – i alt kommer flere hundrede skjorter ugentligt en tur gennem maskinen.

schnabel@kristeligt-dagblad.dk
Fortsættes på næste side »
Læs hele artiklen 1 | 2

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

Åbent hus i et lukket samfund

Lars Sørensen, publiceret d.25/05 10:16 (for 4 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Åbent hus i et lukket samfund
De sendte en sød pige der hed Laura!

Hun havde en ligeså sød fotograf med, som jeg desværre ikke husker navnet på!

Jeg var ”vagten” i den orange vest, og havde den på for ikke at blive kørt ned på den snoede vej ind i parken!

Her er baggrunden for den lidt spøjse indledning og referat fra KD’s besøg, ved et 25 års jubilæum!

Jehovas Vidner som har gjort alt siden slutningen af det 19 århundrede for "at stå piv åbent" skal betegnes som et lukket samfund, må betegnes som en ægte anakronisme!

Den eneste årsag til jeg henvendte mig til dem var, at jeg vidst de kom, og kunne gendkende Laura fra billedet efter artiklerne, samt at de skulle tale med en bestemt person, som jeg ville kalde på via min mobiltelefon, så de kunne spare deres kostbare tid, journalister har altid åhh så travlt!

Med humoren i behold nævner jeg for dem, at der ingen hemmeligheder var på denne grund, og de virkeligt skulle føle sig velkommen.

De kunne få alt at vide om det bedste og det værste, hvorefter fotografen spurgte mig om, hvad der var det værste for mig. Dette er udførligt beskrevet, men hvad har det med et 25 års jubilæum at gøre?

Ordet ”Højborg”1 er en oversættelse af det græske Akropolis, men jeg fornemmer ikke det er i denne betydning det anvendes her, men som nedsættende, og i den forbindelse kan jeg nævne, man skal helt tilbage til 1861 for at finde betydningen i dansk sprogbrug.

I samme ånd beskrives så de teknologiske faciliteter med et stænk af ”humor”, selvom dette måske er landets mest højteknologiske oversættelsesafdeling overhovedet, og et besøg værd for interesserede universitetsafdelinger. Det nævnes også én passant, at der foregår indtaling på bånd!

Lydstudiet og den teknologi der anvendes, er den mest moderne og formaterne er de sidste nye, MP3 etc. I det hele taget er de tekniske faciliteter et besøg værd, for enhver planlægger af virksomheder der er multilingvistiske, da man mestre oversættelse til Færøsk og Grønlandsk, fra engelsk. Afdelingen sætter også en ære i at bruge det nye pausekommaterings system.

Det gør jeg heller ikke!

Bygningerne beskrives som et plejehjem, det vil arkitekten nok blive glad for at læse, idet der er overordentligt lyse lokaler og smagfulde farver, og hvem ønsker ikke det allerbedste for netop denne persongruppe, men mon teksten også her skal have en ubehagelig drejning, på bekostning af vore ældre medborgere?

Dagene var en bragende succes for os, og de mange besøgende som aldrig før havde haft med Jehovas Vidner at gøre, der nu havde fået en ganske anden opfattelse, end den man almindeligvis får ved at læse denne gode avis, som jeg selv holder i perioder.

Jeg kan varmt anbefale at printe artiklen ud og så tage den med på en rundvisning, der bedst aftales på forhånd med receptionen, hvorefter man så ved selvsyn, og måske en kop kaffe etc. med en kage, hvem ved?

Jeg må skuffe jer med at der er ingen vagt i orange vest, men han håber stadig at forblive foran!

For fuldstændighedens skyld!

Lars Sørensen

1. http://ordnet.dk/ods/opslag?opslag=Højborg
Del Link

Re: Åbent hus i et lukket samfund

Aggemaggedulle, publiceret d.28/05 17:36 (for 4 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Åbent hus i et lukket samfund
Gad vide om Jesus og hans disciple gik særligt meget op i at sprede budskabet iført nydeligt tøj?

Johannes Døberen gik ihvertfald ikke særlig meget op i det:)

Og hvad er nydeligt tøj? Er det så kun i de samfundslag hvor man værdsætter såkaldt nydeligt tøj, at JV ønsker at gøre et godt indtryk?

Det med udstødelse er for mig umiddelbart en voldsom ting. Betyder det at AL kontakt med de udstødte er forbudt?

Jeg kan dog godt se nogle steder i Bibelen der begrunder denne udstødelse i nogen grad.

Der er et sted hvor Jesus taler om at hans RIGTIGE familie er dem der følger ham og tror på ham og lever efter hans faders ord. Og der er vist også et sted hvor han siger at disciplene ikke skal prædike for hedningene, thi det er som at "kaste perler for svin", eller sådan noget. Jeg syntes i det hele taget at Jesus lægger op til at mennesker selv skal komme til troen. Men med hedninge mentes der vel dengang folk der tilbad andre guder, og ikke folk der var ateister, idet der vel stort set ikke fandtes ateister.

Jeg ved ikke rigtig hvilke steder i Bibelen der ellers kan underbygge udstødelsesmekanismen, jeg syntes det virker ret ukristent og ubarmhjertigt at udstøde sine børn!

Er der nogle JV´ere der kan forklare mig hvor i Bibelen denne drastiske handling finder sit grundlag?


Fred være med jer alle
Del Link

Re: Åbent hus i et lukket samfund

Lars Sørensen, publiceret d.29/05 09:12 (for 4 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Åbent hus i et lukket samfund
Jeg må vel selv påtage mig denne opgave, som årsagen til dit spørgsmål, vedrørende udelukkelse fra det/vort kristne fællesskab.

Beklædning:

Jehovas Vidner ønsker at være værdigt klædt, hvilket betyder rene og pæne i det omfang dette er naturligt, uden på nogen måde at vække opsigt.

Alle mennesker er altid velkomne til vore møde i det daglige tøj de går og står i.

I dagens anledning var vi klædt på som alle andre ville have været, til et 25 års jubilæum.

Hentydningerne i artiklen er et udtryk for journalistens lidt uskønne forsøg på nedgørelse af os, vel med redaktørens billigelse/opdrag, det har vi lært at leve med, i respekt for pressefriheden/ytringsfriheden.

Der er det åbenbare positive element i nedgørelsen, at de mennesker der kommer til os, for at teste om det nu også er så tåbeligt som bladet skriver, får en virkelig ”øjenåbner” af dimensioner, vi ikke selv kunne skabe.

Dette siger jeg KD mange tak for!

Udelukkelse af den kristne menighed:

Først vil jeg forklare følgende vedrørende udelukkelse:

1. Udelukkelse er et skridt man selv vælger ved sin opførsel, eller ved aktivt at formidler et andet budskab af bibelens indhold end det der gør, at vi er Jehovas Vidner.

1. Peter 1:15 men I skal, i overensstemmelse med den Hellige som kaldte jer, også selv være hellige i hele adfærd, 16 for der står skrevet: „I skal være hellige, for jeg er hellig.“

1 kor 5:13 ” For hvad har jeg at gøre med at dømme dem udenfor? Dømmer I ikke dem indenfor, 13 mens Gud dømmer dem udenfor? „Fjern det onde fra jer selv.“

B. Menigheden gør alt for i ægte kristen kærlighed, at undgå denne foreteelse. Der holdes så mange møde med vedkommende som giver mening. Det er en meget sjælden foreteelse.

Hebræerne 6:10 For Gud er ikke uretfærdig så han glemmer jeres arbejde og den kærlighed I har vist mod hans navn, idet I har ydet, de hellige, hjælpetjeneste og fortsat yder dem hjælpetjeneste.

1 kor 5:11 ” Men nu skriver jeg til jer at I skal holde op med at omgås enhver som kaldes broder og som er utugtig eller havesyg eller afgudsdyrker eller spotter eller dranker eller udsuger, ja end ikke spise sammen med en sådan.

C.Er der tegn på positive ændringer er der altid rum for tilgivelse!

Hebr. 12: 11 ” Sandt nok synes ingen tugt i øjeblikket at være til glæde, men til sorg; men bagefter skænker den dem som er blevet opøvet ved den, en frugt som fører til fred, nemlig retfærdighed.

Apg 3:19 ” I skal derfor ændre sind og vende om for at få jeres synder slettet ud, så der fra Jehova selv kan komme perioder som giver friske kræfter”.

Vi følger kun bibelens vejledning i disse sammenhænge.

De bedste ønsker.

Lars Sørensen
Del Link

Re: Åbent hus i et lukket samfund

backtoobasic, publiceret d.29/05 11:42 (for 4 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Åbent hus i et lukket samfund


Det er da udmærket med spørgsmål.
Især er det rart så at få svar der stemmer med virkeligheden.
Sådan var det også på Jesu tid !

Ville man have et sandt svar gik man til Jesus selv.
Men mange kunne ikke lide hans svar og vendte ham ryggen.

Det har gjort et stort indtryk på mig personligt.

Må jeg henvise til en glimrende gennemgang af Jehovas Vidners opfattelse af Bibelens lære.-
Det er 40 minutters kontante direkte spørgsmål fra DR1/radio til JV.

Glimrende orientering- hvis du har lyst at lytte.
I sidste ende er det så op til én selv at vurdere om dette stemmer med Bibelens lære.

http://www.dr.dk/P1/Samfundstanker/Udsendelser/2008/04/28093026.htm

godt gået.


Del Link
flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock

flexblock
Er det ok, at andre end præster får adgang til prædikestolen i folkekirken?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​