Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


Send artiklen Det skal koste at ødelægge naturen til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Det skal koste at ødelægge naturen

Nye toner- Man er nødt til at tænke på andet end blot kontanter og økonomiske værdier. Der er også noget, der hedder naturværdier. Dem har man hidtil ikke værdsat, siger statsministeren. -

- Scanpix

Kommenter Hold mig opdateret

Naturværdier skal tages med i betragtning i fremtidens store infrastruktur-projekter, siger Anders Fogh Rasmussen

Prisen for at bygge nye broer, motorveje og jernbaner har været kunstigt lav, fordi værdien af naturen ikke har været indregnet. Men det skal der nu laves om på, bebuder statsminister Anders Fogh Rasmussen (V) i Morgenavisen Jyllands-Posten.

- Man er nødt til at tænke på andet end blot kontanter og økonomiske værdier ved etablering af store infrastrukturprojekter. Der er også noget, der hedder naturværdier. Dem har man hidtil ikke værdsat, siger statsministeren. 

Bombe under politisk plan
- Ved de kommende store infrastrukturprojekter er vi nødt til at indregne en faktor, der hedder motorvejenes, jernbanernes og andre infrastrukturprojekters indvirkning på miljøet, siger han.

Anders Fogh Rasmussen lægger dermed lidt af en bombe under den plan for fremtidens infrastruktur, som regeringen skal forhandle til efteråret.

Annonce
Planen skal fastsætte hvilke nye broer, motorveje og jernbaner, der skal bygges i Danmark de næste 20-30 år - og hvor mange penge der skal bruges på det.

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock
flexblock
splitblock
Mener du, at uligheden vokser i det danske sundhedssystem?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock