20. juni 2008
Af Morten Rasmussen
Den er blevet lysere og lettere, er blevet krydret med farvefotos og skulle gerne være væsentligt lettere at finde rundt i.
Det er hovedessensen i en gennemgribende opdatering af Kirkeministeriets hjemmeside, som netop er blevet lanceret i den nye version.
I dag besøges Kirkeministeriets hjemmeside af 25.000 såkaldte unikke brugere om måneden, og ifølge ministeriets informationskonsulent, Jørgen Engmark, har man længe ønsket en mere bruger-orienteret hjemmeside.
Den gamle hjemmeside havde kørt i tre år, hvilket er forholdsvis meget i den digitale verden. Nu har vi fået en hjemmeside, som forhåbentlig virker mere indbydende og overskuelig samtidig med, at den rummer alle de nødvendige oplysninger, siger Jørgen Engmark og understreger, at man i startfasen kan opleve links, der endnu ikke virker.
Vores håb er, at flere vil bruge både hjemmesiden og de digitale muligheder, der ligger i at kommunikere med myndighederne. Men man vil nok opleve, at der er dele af hjemmesiden, som endnu ikke er helt udbyggede. Den slags fejl og mangler vil vi naturligvis rette, når vi støder på dem, siger Jørgen Engmark.
rasmussen@kristeligt-dagblad.dk