Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


Send artiklen Olmert utilfreds med Hizbollah-rapport til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Olmert utilfreds med Hizbollah-rapport

Kommenter Hold mig opdateret

Den israelske premierminister er utilfreds den libanesiske Hizbollah-milits' rapport om en israelsk pilot, som forsvandt over Libanon i 1986.

Den israelske premierminister, Ehud Olmert, kalder den libanesiske Hizbollah-milits' rapport om en israelsk pilot, som forsvandt over Libanon i 1986 for "fuldstændig utilfredsstillende", skriver den israelske avis Haaretz.

Sagen drejer sig om Ron Arad, som sandsynligvis blevet taget til fange af en shiamuslimsk milits, da hans jagerfly styrtede ned over Libanon. Det er endnu ikke offentliggjort, hvad Hizbollah har forklaret om Arad, men efter sigende skulle han være omkommet i fangenskab, men Hizbollah har ikke redegjort for de nærmere omstændigheder.

Hizbollahs forklaring kan få betydning for Israels beslutning om at udveksle Hizbollah-fanger i israelske fængsler med to israelske soldater, som blev bortført ved den libanesiske grænse i 2006. Bortførslen udløste den anden Libanesiske krig mellem Israel og Hizbollah i sommeren 2006.

Annonce
Det israelske ministerkabinet skal i dag til stilling til fangeudvekslingen.

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock
flexblock
splitblock
Mener du, at uligheden vokser i det danske sundhedssystem?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock