Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


Send artiklen Obama fremstillet som muslim og terrorist til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Obama fremstillet som muslim og terrorist

SatireForsiden af bladet The New Yorker har titlen "Frygtens politik" og viser Barack Obama og hans hustru Michelle som muslimske terrorister. -

- HO/Scanpix Denmark

Kommenter Hold mig opdateret

Både Obama og hans politiske modstander, McCain, kritiserer et New York-magasins forside, der viser Barack Obama og hans hustru som terrorister

Smagløst og forargeligt, krænkende og upassende.

Sådan er reaktionerne fra henholdsvis Obamas lejr og republikanernes præsidentkandidat John McCain efter en satiretegning af Barack Obama og hans hustru Michelle på forsiden af bladet The New Yorker, skriver nyhedsbureauet AFP.

På tegningen er Barack Obama afbilledet med sandaler, muslimsk skjorte og turban, og hustruen Michelle er i camouflageuniform, militærstøvler og har et gevær over skulderen. De to står i Det Ovale Kontor i Det Hvide Hus, hvor der på væggen hænger et billede af Osama bin Laden. I kaminen brænder et eksemplar af det amerikanske flag.

Gået for vidt
Og dermed er bladet gået over stregen, mener talsmanden for Obamas lejr.

Annonce
- The New Yorker mener måske, at deres forside er en satirisk fremstilling af den karikatur, senator Obamas kritikere på højrefløjen har forsøgt at skabe. Men de fleste læsere vil se tegningen som smagløs og forargelig. Og vi er enige, siger Bill Burton.

Ønsker at vise fordomme
I en udtalelse siger The New Yorker, at bladet kombinerer en række forestillinger om Obama og viser dem som de åbenlyse fordrejninger, de er.

- Satire er en del af det, vi laver, og formålet er at få forskellige ting frem i lyset og at spejle fordomme, det hadefulde og det absurde. Og det er det, vi har gjort på forsiden, lyder det i udtalelsen fra The New Yorker.

McCain støtter Obama
Republikanernes præsidentkandidat John McCain mener også, at magasinet er gået for vidt.

- Jeg kan ærlig talt godt forstå, hvis senator Obama og hans tilhængere finder det krænkende, siger han.

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock

flexblock
Er det ok, at andre end præster får adgang til prædikestolen i folkekirken?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​