Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


Send artiklen Alle afviser fredsplan i Georgien til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Alle afviser fredsplan i Georgien


En abkhasisk soldat står vagt under mødet mellem den tyske udenrigsminister, Frank-Walter Steinmeier, og den den abkhasiske præsident, Sergej Bagapsj. Mødet endte uden resultat. –

- Kazbek Basajev/AFP/Scanpix.

Annonce flexblock
flexblock
Forstør Send Print

Abkhasien afviser tysk fredsplan for separatister i Geor-gien. Også regeringerne i Georgien og Rusland afviser planen, og spændingen i regionen stiger

Abkhasiske separatister afviste i går en tysk fredsplan, hvis mål er at mindske spændingen mellem Rusland, Georgien og de to udbryderrepublikker Abkhasien og Sydossetien, der brød med den georgiske regering i Tbilisi i 1990’erne.

Dermed har alle stridens parter afvist den tyske fredsplan.

Afvisningen kom fra den abkhasiske leder, Sergej Bagapsj, efter et møde med den tyske udenrigsminister Frank-Walter Steinmeier i går i byen Gali, der ligger på grænsen mellem Georgien og Abkhasien.

Den tyske plan indebærer blandt andet, at georgiske flygtninge skal vende tilbage til deres hjem i Abkhasien, der skal udarbejdes økonomiske hjælpeprogrammer for Abkhasien, og republikkens fremtidige status skal afgøres.

Annonce
– Disse forslag er ikke acceptable for os. Vi vil ikke diskutere Abkhasiens status. Vi er en uafhængig stat, sagde Sergej Bagapsj.

Torsdag aften blev Steinmeier også afvist af Geor-giens præsident, Mikhail Saakasjvili. Han sagde efter mødet med Steinmeier, at Georgien ikke udelukker anvendelse af vold i konflikten på grund af ”konstante russiske provokationer”.

– Mens vi taler nu, fortsætter en daglig militarisering af Abkhasien, sagde han om den potentielt sprængfarlige konflikt.

Saakasjvili tilføjede, at enhver form for løsning vil være ”meget, meget svær”, hvis den udvikling fortsætter.

Vestlige regeringer frygter, at de øgede spændinger mellem Georgien og Rusland på grund af krisen om Abkhasien kan udvikle sig til krig.

Tyskland har sammen med Storbritannien, Frankrig, Rusland og USA udarbejdet en tretrinsplan for at løse konflikten mellem Georgien og Abkhasien.

Ifølge planen skulle parterne i første omgang indstille alle voldshandlinger, og omkring en kvart million georgiske flygtninge skulle have lov til at vende tilbage til Abkhasien. I anden fase skal Georgien og Abkhasien indgå i fælles genopbygningsprojekter, og i tredje – og mest vanskelige – fase skal parterne forsøge at afgøre spørgsmålet om Abkhasiens fremtidige status.

Den russiske udenrigsminister, Sergej Lavrov, kaldte torsdag planen ”fuldstændig urealistisk”. Det er særligt spørgsmålet om de georgiske flygtninges ret til at vende tilbage til Abkhasien, der falder ham for brystet.

Lavrov tilføjede, at det er et ”helt uundgåeligt første skridt”, at alle voldshandlinger skal ophøre, men først når det er sket, kan man begynde at drøfte spørgsmål om blandt andet flygtninge og økonomisk samarbejde.

Samtidig sagde diplomater i Moskva til det britiske nyhedsbureau Reuters, at Rusland i virkeligheden er ganske godt tilfreds med den nuværende situation.

– De vil gerne have, at Abkhasien er en torn i øjet på den georgiske ledelse, sagde en unavngiven diplomat.

Iagttagere i Georgien er bekymrede over, at Ruslands rolle i konflikten ikke er afspejlet i det internationale fredsforslag.

– Konflikten i denne plan er fremstillet som en konflikt udelukkende mellem den abkhasiske og georgiske side, og den tager ikke højde for, at denne konflikt er kernen i forholdet mellem Rusland og Georgien, sagde Artjil Gegesjidsje, der er forsker ved Georgiens Fond for Strategiske og Internationale Studier.

/ritzau/Reuters

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Andre artikler:


Vil du kommentere artiklen?

Du skal være logget ind for at kunne kommentere artiklen.

  1. Jeg har glemt min adgangskode
flexblock
flexblock
flexblock

Job på k.dk I samarbejde med Jobzonen

  1. Save the Children Denmark seeks a Regional Child Protection Advisor

    Save the Children Denmark (Red Barnet)

    Oprettet den: 13-06-2013

  2. Askov Højskole søger forstander

    Askov Højskole

    Oprettet den: 06-06-2013

  3. Karlslunde, Karlstrup og Mosede sogne søger kordegn med daglig ledelsesfunktion

    Karlslunde Menighedsråd

    Oprettet den: 10-06-2013

  4. Dansk Missionsråds Udviklingsafdeling søger Administrativ medarbejder 25-30 timer/uge

    Dansk Missionsråd

    Oprettet den: 06-06-2013

Se flere jobmuligheder
flexblock

Læs hele dagens avis

flexblock
Læs alle artikler her på siden samt i vores e-avis og apps - køb adgang for kun 79,- kroner om ugen
» Læs hele avisen her på siden samt i vores e-avis og apps: Få adgang for kun 79,- pr. uge flexblock

flexblock
container
flexblock
flexblock
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger... flexblock
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. mindet.dk​
  10. kirku.dk​
  11. shop.k.dk​
  12. forlag​