FORSIDE DANMARK UDLAND KIRKE OG TRO KULTUR REJSER SENESTE NYT
Danmark

Radikale klar til nye krige uden FN-mandat

01. aug 2008 00:00 Margrethe Vestager vil ikke afvise, at en situation som Kosovo i 1999 kan opstå igen

Kommentér
Share
Læs også
Henrik Hoffmann-Hansen
Henrik Hoffman HansenArtikler
Profil
Udskriv
Tip en ven
Magrethe Vestager.
Magrethe Vestager.: Radikale Venstre er klar til at sende danske soldater ind i nye internationale konflikter og krige, også selvom der ikke findes et klart FN-mandat. - Scanpix

Radikale Venstre er klar til at sende danske soldater ind i nye internationale konflikter og krige, også selvom der ikke findes et klart FN-mandat.

Det bekræfter partiets leder, Margrethe Vestager, over for Kristeligt Dagblad.

Ifølge partiets 12 bud på en ny aktiv sikkerheds- og udenrigspolitik skal 8 andre kriterier til gengæld være opfyldt, før soldaterne kan sendes ud.

– Vi håber da og arbejder for, at der altid vil være et klart FN-mandat, men hvis man er meget nøgtern, må man forberede sig på, at en situation som den i Kosovo i 1999 kan opstå igen, og så må vi tage diskussionen, inden den opstår, siger Margrethe Vest-ager.

Annonce
– Det er en afspejling af en meget nøgtern vurdering af FN’s kapacitet og sammensætningen af FN’s sikkerhedsråd, siger hun.

Da NATO sendte tropper ind i Kosovo, var det ikke vedtaget i FN’s sikkerhedsråd, da både Rusland og Kina var imod interventionen. Hvert af de fem permanente lande – USA, Rusland, Kina, Frankrig og Storbritannien – kan blokere for beslutninger ved at nedlægge veto.

Det har været et af oppositionens centrale anklagepunkter mod Danmarks deltagelse i Irak-krigen, at der ikke forelå et FN-mandat, men Margrethe Vestager mener stadig, at der var stor forskel på Kosovo- og Irak-krigene.

– Alle muligheder var ikke udtømt, da man gik ind i Irak, og det viste sig også, at der ikke var masseødelæggelsesvåben. Man var i det hele taget ikke i nærheden af at opfylde de otte kriterier, vi har stillet op, siger den radikale leder.

Kriterierne går blandt andet ud på, at der skal være tale om systematiske krænkelser af menneskerettigheder, alle forhandlingsmuligheder skal være udtømt, internationale organisationer skal bekræfte behovet for en aktion, og der skal være flertal for den i FN’s sikkerhedsråd.

Men altså netop kun flertal og ikke nødvendigvis et klart mandat, hvis et eller flere store lande nedlægger veto i rådet.

hoffmann@kristeligt-dagblad.dk

Danmark side 2

Kommentér denne artikel Share


Mest læste
Teologisk fakultet på vej til lukning
Dansk biskop: Også misbrug i den katolske kirke i Danmark
Massiv kritik af katolsk biskop
Mysterium om kvindelig flypioners skæbne måske opklaret
V-folk sikrer homoseksuelles ret til adoption
 

 
Flere nyheder? Tilmeld dig vores nyhedsbrev


E-mailadresse:


 



 



 



 
Label Mest læste Danmark
Label Mest læste kirke og tro
Label Mest læste Liv&Sjæl
 
Label Mest læste udland
Label Mest læste kultur
Label Mest læste debat

Temaer fra Kristeligt Dagblad

Temaer fra religion.dk

Temaer fra kristendom.dk


 
 
 
 
 
 


Afstemning

Ser du mere positivt på homoseksuelle vielser i folkekirken end for 10 år siden?

Ja
Nej
Ved ikke

 
 
Seneste artikler på Kristendom.dk
Sådan indsættes en sognepræst
- Vi kender kun Gud gennem Jesus
10 nye former for kirke, der ikke chokerer din bedstefar
Konkurrent til rådhus og kirke fører sig frem
Dansk biskop: Også misbrug i den katolske kirke i Danmark
- Troen er brændstoffet i mit liv

 

Nyhedsbrev

Ja tak, send mig dagens nyheder på e-mail


E-mailadresse: