Musikproducer Torsten Jessen undrede sig som kirkesanger iver, hvorfor brudepar altid vælger de samme salmer til vielsen. Den undren blev til en cd med bryllupssalmer, som nu kommer i andet oplag. –
- Leif Tuxen.
IDA KNUDSEN |
8. august 2008
INTERVIEW Musikproducer Torsten Jessen har succes med cd’en ”Danske Bryllupssalmer”, som viser kommende brudepar den rigdom af bryllupssalmer, som findes i salmebogen
Den første cd med danske bryllupssalmer er på gaden. På tre måneder er de første 2000 eksemplarer solgt, og et nyt oplag er på vej. Det er atypisk i en tid, hvor det er svært at sælge cd’er. Men manden bag den usædvanlige cd har hele tiden troet på ideen.
Torsten Jessen, 33 år, er uddannet musikproducer med speciale i klassisk musik fra Det Kongelige Musikkonservatorium. Han har gennem ti år været kirkesanger og har i al den tid undret sig over, hvorfor brudepar så ofte vælger de samme salmer til deres vielser.
– Min undren over det fantasiløse valg har fået mig til at tale med andre korsangere, præster og musikere, der peger på, at unge mennesker simpelthen ikke ved nok om, hvilke salmer de har at vælge imellem. I salmebogen er der kun syv deciderede vielsessalmer, men mindst tre gange så mange kan udmærket bruges ved vielser, siger han og fortsætter:
– Min tanke med cd’en er at give de kommende brudepar en grundlæggende introduktion til den rigdom af salmer, der i tekst og musik passer til et bryllup. Det virker som en formidling af salmeskatten fra kirkens side, når de unge kan lytte til cd’en og lære salmerne at kende. Da de færreste kommer fast i kirke, er det her en alternativ måde, som kan øget kendskabet til kirken på et tidspunkt i to menneskers liv, hvor de netop søger kristendommen, siger han.
Men for at fange de unge, dur det ikke med salmer, der synges efter de nodepapirer, der er skrevet for flere hundrede år siden. Torsten Jessen mener, at det er vigtigt at nytænke vielsessalmerne, som strækker sig helt tilbage til barokkens ”Nu takker alle Gud” af Martin Rinckart fra 1647.
– Melodien skal ikke ændre sig. Den skal være genkendelig med det samme, så folk kan synge med. Men vi har arbejdet med understemmerne, så de har en mere ung og moderne lyd. Det kan man høre ved den harmonisering af stemmerne, som vi har arbejdet med, men man kan også høre det ved at lytte til stemmernes alder. Koret består af unge omkring de 30 år. Det vil sige den alder, som er den typiske giftealder i Danmark, siger han.
Koret, der synger på cd’en, er kammerkoret Camerata, som er et af Danmarks førende med 29 semiprofessionelle sangere dirigeret af det unge talent Martin Nagashima Toft. Cameratas repertoire spænder bredt fra kirkemusik til underholdningsmusik, men kernerepertoiret er vesteuropæisk a cappella kormusik. Og denne bredde tiltaler Torsten Jessen.
– Det skal ikke blive for støvet, for vi henvender os til mennesker, der normalt ikke har deres gang i kirken. Vi ønsker, at de skal få en livlig, flot og moderne introduktion til salmerne, så de kommer ud over de vante forestillinger om, hvad der kan synges ved et bryllup, siger han.
”Danske Bryllupssalmer” kom i pladebutikkerne i maj, og midt i juni blev den valgt til ”Ugens cd” på Danmarks Radios P2.
knudsen@kristeligt-dagblad.dk
FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad