Mange svage ældre i Danmark oplever vold og overgreb fra de mennesker, der burde passe på dem. Det konkluderer en endnu ikke publiceret undersøgelse fra dr.med. og overlæge Jette Ingerslev.
I alt 261 patienter på tre geriatriske hospitalsafdelinger i hovedstadsområdet er blevet spurgt, om de inden for de seneste tre år har været udsat for vold eller overgreb. Det svarede 35,6 procent ja til – altså hver tredje. De, der begår overgrebene, er typisk pårørende, sundhedspersonale eller kriminelle.
Omfanget af overgrebene overrasker ikke Jette Ingerslev, der tidligere har foretaget lignende undersøgelser. Men tallene vil nok overraske de fleste andre, vurderer hun. For vold mod svage ældre er stadig et overset problem i Danmark.
– Vi har ikke nogen egentlig lovgivning, som specifikt handler om overgreb mod ældre, ligesom man har i andre lande. Og vi har stort set ingen forskning på området eller videnscentre og ingen specifikke telefonlinjer eller krisecentre, hvor de svage ældre kan søge hjælp. Der burde være nogen, der tog meget seriøst fat på det, siger hun.
Når der ikke er nogen, der gør det, skyldes det ifølge Jette Ingerslev, at vold og overgreb mod ældre er et tabu i Danmark. I forhold til USA, mange europæiske lande og ikke mindst vore nordiske naboer er vi langt bagud, når det handler om at undersøge, forebygge og takle overgreb mod Danmarks hastigt voksende ældregeneration.
Det høje antal overgreb overrasker ældreekspert Annette Johannesen.
Hun er ansat på Videns-center på Ældreområdet og tilknyttet Gerontologisk Institut som forsker. Selvom hun ikke har nærmere kendskab til den nye undersøgelse, er det ikke første gang, hun hører om Jette Ingerslevs arbejde. Og hun erkender også, at Jette Ingerslev er en af de danske pionerer på området.
Alligevel synes hun, at tallene lyder voldsomme. Især fordi det ikke er noget, der tales om.
– Volden er forkastelig i forhold til vores moral herhjemme, hvor selvbestemmelsesretten er i højsædet, og hvor vi ellers bryster os af en god ældreomsorg og handicappolitik. Men jeg tror samtidig, at det er en mindre procentdel af dem, som begår overgrebene, der handler direkte ufølsomt og brutalt over for de svage ældre. Resten glemmer snarere i misforstået over-omsorg at inddrage den ældre og kommer derfor til at foretage handlinger, der kan tolkes som overgreb. Derfor er det også vigtigt med oplysning og information, siger Annette Johannesen, der selv er konsulent for et projekt, der træner sundhedspersonale i at undgå overgreb mod demente.
Hos Ældre Sagen er man bekendt med, at overgreb mod svage ældre forekommer i Danmark. Men heller ikke her kender man det nærmere omfang.
– Desværre kan jeg ikke sige, at tallene overrasker mig. Geriatriske patienter er meget dårlige patienter med flere kroniske sygdomme, ofte ledsaget af sociale problemer, der medfører afhængighed af andre mennesker. Men vanrøgt og omsorgssvigt er stærke ord. Det er vigtigt præcist at få beskrevet, hvad de dækker over, siger socialrådgiver og sundhedskonsulent i Ældre Sagen Käte Larsen.
gold@kristeligt-dagblad.dk