I artiklen lyder det, som om mayaerne og deres kultur og tro forsvandt for omkring 1000 år siden, og I omtaler mayakulturen som "mystisk". Begge dele er populære myter, men ikke andet.
Der er heller ikke en eneste historisk korrekt ting i Mel Gibsons storfilm "Apocalypto", som er det værste rendyrkede racistiske propaganda siden Hitlers jøde-hadske propaganda om et folk, der er ligeså mishandlet som jøderne. Filmen har også i Mexico fået uhyggelige konsekvenser, der minder om de konsekvenser, jødehads propagandaen fik.
Mayaerne har aldrig været forsvundet, de lever den dag idag i Mexico og Guatemala og kæmper mod vold og undertrykkelse og for retten til deres egen tro og kultur. Mayakulturen er heller ikke på nogen måde mystisk, faktisk er vikingerne mere "mystiske" end mayaerne, idet forskerne ved langt mere om mayaerne end om vikingerne.
Hvis I vil vide noget om mayaerne, så læs Jesper Nielsens facinerende faglitteraturs-værk "Under slangehimlen", den er et af verdenskulturarvens vigtigste værker. Hvordan kan de fejl komme med i en ellers seriøs artikel?








































