En lækket rapport fra den britiske efterretningstjeneste viser, at der ikke er noget simpelt syn på terrorister. Religion spiller en mindre rolle i vejen mod terror
En intern rapport fra MI5, den britiske sikkerhedstjeneste, er kommet
The Guardian i hænde. Rapporten konkluderer, at terrorisme kan opstå på mange forskellige måder.
Rapporten handler om radikalisering og indeholder interviews med "flere hundrede personer, som er mistænkt eller kendt for at være involveret i voldelig ekstremistisk adfærd".
Den hemmeligstemplede rapports analyser viser blandt andet, at religion spiller en mindre rolle end hidtil troet.
Radikale, ekstremistiske præster har ikke længere så stor indflydelse på unge mennesker, og tilhørsforhold til religion betyder mindre - de fleste er ikke radikale fundamentalister, men ganske almindeligt troende.
I det hele taget bryder rapporten fordommene om den stereotype terrorist ned. Han er ikke en ensom ulv, som er fattig, uden uddannelse og med et brændende had til alle ikke-muslimer.
MI5 konkluderer, at den formodede terrorist ofte har familie og børn, er født i England, har en god uddannelse og er ikke financielt dårlig stillet.
Derfor advarer efterretningstjenesten i rapporten om at forebygge terrorisme for snævert. Indsatsen må være målrettet mange forskellige grupper, for ellers vil de fleste terrorister ikke blive stoppet i tide.
MI5 ligger dog stadig vægt på, at den største trussel kommer fra islamiske grupper, som kalder til kamp for Allah, men de siger, at der også er voldelige grupper, som ikke er funderet i Islam.