Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


Send artiklen Muslimsk råd: Sport er jihad til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Muslimsk råd: Sport er jihad

Muslimer skal dyrke sport, lyder opfordringen fra et muslimsk råd i Malaysia. -

- Ahmad Al-Rubaye/Scanpix Denmark

Emneord for denne artikel

muslimer | jihad | sport | tildækket | Malaysia
flexblock
Kommenter Hold mig opdateret

Jihad betyder ikke nødvendigvis hellig krig, mener et muslimsk råd i Malaysia. Rådet opfordrer alle muslimer til at dyrke sport, forudsat de muslimske regler bliver overholdt

Selvom stemningen på en fodboldbane kan blive krigerisk, bliver den næppe forbundet med muslimernes hellige krig, jihad.

Men jihad betyder ikke nødvendigvis hellig krig, mener rådet for muslimske aktiviteter under Malaysias nationale sportsorganisation.

Jihad betyder i stedet at gøre noget helhjertet, hævder rådet. Det skriver Malaysias største nyhedsbureau, Bernama.

Rådet opfordrer alle muslimer til at være aktive:

Annonce
- Sport er en form for jihad for muslimer forudsat, at intentionerne er gode, og det ikke er imod islamisk lære, siger lederen af sportsorganisationens muslimske råd, Mohammad Hasnol Bakar.

Han mener, at kvinder skal være tildækket, også mens de dyrker sport, og at der skal være begrænset kontakt mellem mænd og kvinder.

Tre muslimske deltagere ved de Olympiske Lege i Beijing bar muslimske dragter.

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock
flexblock
splitblock
Mener du, at uligheden vokser i det danske sundhedssystem?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock