Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


- Erik Bjerager, ansv. chefredaktør og adm. direktør
Erik Bjerager
Send artiklen Samværet hindrer frafald til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Samværet hindrer frafald

Hans Nørkjær og Elisabeth Houth Nielsen er to af de nye teologistuderende fra Aarhus Universitet, som i weekenden var med på rustur i Sønderjylland. Her er de på orienteringsløb. –

- Jesper Christensen/Scanpix.

Kommenter Hold mig opdateret

De nye teologistuderende fra Aarhus Universitet har netop været på introtur i Sønderjylland, hvor de har lært hinanden bedre at kende. Og det sammenhold skal senere hjælpe dem til at gennemføre studiet

Hans Nørkjær bøjer i knæene, som går han ned ad et bjerg, og nu viser han med store armbevægelser, at han har noget vigtigt i hænderne. Men hvem er det mon, han efterligner?

Der er gæt-og-grimasser på rusturen i Agerskov i Sønderjylland, hvor 22 ud af 35 nye teologistuderende fra Aarhus Universitet er taget med. Her skal de lære hinanden bedre at kende, hygge sig sammen, danse, drikke øl, spise kage og høre faglige oplæg om folkekirkens fremtid. Det sociale liv er ekstremt vigtigt, mener Ane Helgestad, som er studievejleder og med på turen for at hjælpe til.

– Rusturen og det deraf følgende sammenhold er afgørende for, hvor let det bliver at klare sig fremover. Det gælder ikke kun i sociale sammenhænge, også fagligt er det vigtigt at have nære kammerater på studiet. Vi har jo problemer med frafald, må vi erkende. Så i år har vi prøvet at sikre fundamentet ved at lokke så mange med på rusturen som muligt. Hvis nogle af de nye så senere overvejelser at droppe ud, håber vi, at de griber fat i en af kammeraterne først. Det vil altså sige, at det sociale liv skal forhindre for megen frafald, siger hun.

Annonce
Ingen på rusturen har aktuelle planer om at droppe ud. De er fuldt beskæftigede med at gætte bibelfigurer. Hans Nørkjærs gruppe regner hurtigt ud, at han med sine store armbevægelser agerer Moses med de ti bud. Og så er der point til holdet, som det tager med sig videre i en konkurrence, som løber over hele rusweekenden. Konkurrencen fortsætter ind i pejsestuen.

Folk stimler sammen, og hvert hold fremfører nu et melodigranpriks-nummer. Hans Nørkjærs hold synger en gospel, hvor han står frem foran de andre og improviserer frit fra leveren.

– Jeg er nervøs. Men det gør ikke noget, for det er sjovt at udfordre sig selv i de andres selskab. De lidt vildere ting røster os sammen, siger han.

Midt mellem vild musik og konkurrencer bliver der også tid til ro og pauser. Elisabeth Houth Nielsen er en af dem, der får testet sin paratviden med brætspillet ”Besserwizzer”.

– Jeg har lært folk at kende på en stille og rolig måde. Man behøver jo ikke at være helt oppe at køre for at møde nye mennesker, siger Elisabeth Houth Nielsen.

Også på Det Teologiske Fakultet i København summer det af liv. Her skal de nye studerende på rustur i den kommende weekend, og det er en vigtig begivenhed i studielivet, mener faglig vejleder, Marie-Louise Wadum, fra Københavns Universitet.

– De studerende har et langt og udfordrende studie foran sig. Derfor er det meget vigtigt, at vi får grundlagt et godt og solidt fællesskab allerede fra starten, siger hun.

I spejderhytten i Agerskov er en lille flok gået i gang med at pynte borde med gyldne og grønne blade, de har fundet i naturen. Og så skal det fine tøj frem fra rygsækken: Kjoler, læbestift og – kun lettere krøllede – skjorter. Om lidt spiller musikken op, og både Elisabeth Houth Nielsen og Hans Nørkjær glæder sig til festen.

knudsen@kristeligt-dagblad.dk
Fortsættes på næste side »
Læs hele artiklen 1 | 2

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock

flexblock
Er det ok, at andre end præster får adgang til prædikestolen i folkekirken?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​