Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


- Erik Bjerager, ansv. chefredaktør og adm. direktør
Erik Bjerager
Send artiklen Jyske kirker skal være grønne til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Jyske kirker skal være grønne

2 debatindlæg Hold mig opdateret

Som kirke er man moralsk forpligtet til at være opmærksom på klima og miljø, mener provst på Syddjurs

Som kristen har man et ansvar over for miljøet, og derfor skal Syddjurs Provstis 36 kirker nu være miljørigtige. Det blev besluttet på et møde med repræsentanter for menighedsrådene i provstiet og provst Søren Peter Hansen, skriver Djurslands-Posten.

– Det er klart, at hensynet til miljøet og til verdens ressourcer og den ligelige fordeling af dem har en hel del med kirke og kristendom at gøre. Vi er blevet givet skaberværket og har det til låns. Derfor er vi forpligtet til at passe godt på det, siger Søren Peter Hansen.

Og det er på høje tid, at kirkerne bliver sig deres ansvar bevidst, mener han.

– Opmærksomheden har ikke været der. Vi er haltet bagefter, og det er vigtigt, at vi vågner op. Vi skal se på, hvad vi bruger vores penge til, og vi er også som kirke moralsk forpligtet til at være opmærksomme på og miljø, siger Søren Peter Hansen.

Annonce
Som eksempel nævner han kirken og præstegården i Feldballe, hvor han selv bor.

– Her er de årlige udgifter til energi langt over 100.000 kroner. Men nu er menighedsrådet i fuld gang med et projekt, hvor der i stedet for de tre oliefyr og alle el-radiatorerne skal installeres ét stort pillefyr, som kan opvarme både kirke, præstegård, forpagterbolig og alle udbygningerne. Det vil i hvert fald halvere udgiften til varme, og de penge vil være velkomne til brug for kirkelige aktiviteter, siger han.

Beslutningen fra Syddjurs kommer i forlængelse af en intensiveret indsats for miljøet i flere kirkelige sammenhænge. Biskop Kjeld Holm har som ambition at gøre hele Århus Stift til landets første grønne stift. På samme måde har kirkeledere fra verdens store kirkesamfund i en række erklæringer understreget behovet for, at kristne tager ansvar for naturen og værner bedre om miljøet.

joergensen@kristeligt-dagblad.dk

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

Trådet overblik  |  Fladt overblik

Jyske kirker skal være grønne

Carsten Ostersen, publiceret d.24/09 13:17 (for 4 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Jyske kirker skal være grønne
Der har nu været lidt fokus på området. Der ligger fra energiministeriet en forventning til kirkeministeriet om at gøre sit for at nedbringe energiforbruget.
Dette kan der læses om i et cirkulære fra 2005
https:/www.retsinformation.dk/Forms/R0710.aspx?id=22422
"Cirkulære om energieffektivisering i statens institutioner"
Del Link

Re: Jyske kirker skal være grønne

Carsten Ostersen, publiceret d.24/09 13:32 (for 4 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Jyske kirker skal være grønne
Kirkeministeriet og Statsministeriet er ikke medtaget på grund af deres særlige
karakter i forhold til de øvrige ministerier.
jvf. http://www.danskbyggeri.dk/C1257228004A0004/0/F86E4D5E89A2D427C125746A0026DECA/$FILE/Energieffektivering%20i%20den%20offentlige%20byggebestand.pdf
Del Link

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock

flexblock
Er det ok, at andre end præster får adgang til prædikestolen i folkekirken?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​