For at debattere skal du være logget ind. Indtast din e-mailadresse og adgangskode herunder. Hvis ikke du har et login, skal du vælge "Nej, jeg er ny bruger".
Send artiklen Indvandrerdrenges misbrug ude af kontrol til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Indvandrerdrenges misbrug ude af kontrol

Tendensen ses også på gadeplan af misbrugsekspert Khaled Miari fra Vollsmose, der har konstateret "et boom" af drenge med irakisk baggrund i hashmiljøerne. -

- Stock.xchng

Annonce flexblock
flexblock
Annonce flexblock
flexblock

Hashmisbrug er et udbredt problem i indvandrerghettoer i København, Odense og Århus, viser ny rapport. Et boom i antallet af unge irakiske hashmisbrugere får ekspert til at slå alarm

Hashmisbrug udgør et betydeligt problem i nogle af landets største indvandrermiljøer. Det fremgår af rapporten Konflikter i boligområder, der netop er offentliggjort af Statens Byggeforskningsinstitut ved Aalborg Universitet. Heri fortæller en række lokalbetjente og områdeledere fra Gellerupparken ved Århus, Vollsmose ved Odense og AKB Lundtoftegade på Nørrebro i København, at "forekomsten og brugen af hash er det største problem" i deres boligområde.

Hashmisbruget blandt indvandrere har været i kraftig vækst de seneste år, bekræfter Jacob Als Thomsen, direktør i Als Reseach, der netop har afsluttet et tre-årigt forskningsprojekt om misbrug blandt etniske minoriteter.

Tendensen ses også på gadeplan af misbrugsekspert Khaled Miari fra Vollsmose, der har konstateret "et boom" af drenge med irakisk baggrund i hashmiljøerne.

– Vi oplever en bølge af misbrugsproblemer blandt irakiske efterkommere. Det ligner en gentagelse af de misbrugsproblemer, som vi har set blandt palæstinensiske efterkommere, og som stadig udgør et stort samfundsproblem. Det er en meget bekymrende udvikling, siger Khaled Miari, der i 10 år har arbejdet med misbrugsproblemer blandt etniske minoriteter flere steder i landet og nu er ansat som misbrugskonsulent i Odense Kommune.

Annonce
Konsekvensen af hashmisbruget er ifølge Khaled Miari, at en stor gruppe irakiske efterkommere hægtes af samfundet, inden de kommer i nærheden af uddannelse, job, parforhold og bolig. Samfundet må styrke ind-satsen markant for at forebygge hashmisbrug blandt etniske minoriteter, hvis udviklingen skal vendes, mener han.

Indvandrerdrenge helt ned til 12-13 års alderen hænger i trappeopgange, kældre, lejligheder og biler, hvor de i mindre grupper ryger hashen. De hårdest misbrugsramte går rundt i boligområderne med en joint i hånden og et sløret blik. Disse drenge har ifølge Khaled Miari mistet både selvtilliden, værdigheden og troen på at kunne komme videre i samfundet. Deres mødre har tabt kontrollen og føler sig underlegne og uden argumenter i diskussionerne.

– Mødrene skriger efter hjælp til at styre deres sønner, siger Khaled Miari og fortæller, at mødrene typisk henvender sig efter problemer med deres ældste søn og nu håber at få redskaber til at holde deres yngre sønner væk fra misbrug.

I Københavns Kommune mener Unna Madsen, der er leder af ungetilbuddet U-turn, at hashmisbruget blandt indvandrerdrenge bliver en stor udfordring de kommende år.

– Vi har et gevaldigt problem, og desværre har vi ikke hånd om det endnu, siger hun og fortsætter:

– Men det bliver ikke nemt. For modsat misbrugere med dansk baggrund så er indvandrere langt mindre tilbøjelige til at søge behandling.

hall@kristeligt-dagblad.dk
Fortsættes på næste side »
Læs hele artiklen 1 | 2

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock
flexblock
flexblock
flexblock
flexblock
splitblock
Er det en god idé at opføre en moské tæt på Ground Zero i New York?
 
flexblock

Få adgang til alle artikler

Køb et netabonnement

* 1 dag 25 kroner
* 1 mnd 175 kroner
* 1 år 999 kroner

Alle priser er inkl. arkiv-artikler.
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock