Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


- Erik Bjerager, ansv. chefredaktør og adm. direktør
Erik Bjerager
Send artiklen Militær hverver soldater i moske til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Militær hverver soldater i moske

Det canadiske militær håber, at unge fra en moske i British Columbia vil stille sig i kø for at blive soldater. -

- Stock.xchng

Emneord for denne artikel

soldater | krig | Afghanistan | rekruttere | moske | canada | hverver
flexblock
Kommenter Hold mig opdateret

Medlemmer af en canadisk moske bryder sig ikke om, at militæret forsøger at rekruttere soldater til missionen i Afghanistan, hvor muslimer bliver dræbt i kampe

Det canadiske militær vil gerne have flere muslimer i tjeneste. Derfor forsøger de nu at hverve interesserede ved et informationsmøde i en moske i staten British Columbia.

Men ikke alle er glade for, at militæret forsøger at rekruttere muslimer til at tage til Afghanistan, hvor andre muslimer bliver dræbt, skriver avisen The Globe and Mail.

- Det er imod islams idealer, da vi er en fredelig religion, og vi prøver lige for tiden at redde vores profil i verden, og jeg tror ikke, at billedet af vold eller en præsentation af vold i moskeen er passende, siger 23-årige Toshio Rahman, som er imod tilstedeværelsen i Afghanistan.

Han mener, at det er bandlyst for canadiske muslimer at slutte sig til en militær organisationer, som har tropper, der bekæmper et muslimsk land.

Annonce
Ifølge det canadiske militær er muslimer, kvinder og indianere underrepræsenteret i de forskellige styrker. Ungdomsdirektør i moskeen, Imaad Ali, peger på, at mange soldater ikke er involveret i kampe. Han mener, at det kan styrke patriotismen hos muslimer, hvis de får en militær karriere.

- Mange ved ikke, hvor demokratiet kom fra, eller at folk har været nødt til at kæmpe for det og sætte deres liv på spil, siger Imaad Ali.

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock

flexblock
Er det ok, at andre end præster får adgang til prædikestolen i folkekirken?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​