Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


- Allan Sørensen, mellemøst-korrespondent 
Allan Sørensen
Send artiklen Sag om sex krænker muslimer til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Sag om sex krænker muslimer

Den engelske turist Vince Acors forlader her Retten i Dubai i september 2008. Han er nu dømt for at have haft sex på stranden. Sex uden for ægteskab er ulovligt i de arabiske lande, ligesom det ikke er tilladt at have seksuel omgang i det offentlige rum. -

- ALI HAIDER/Scanpix Denmark

Emneord for denne artikel

sex | dom | England | Dubai | strand
flexblock
7 debatindlæg Hold mig opdateret

I Dubai møder traditionelle muslimer topløse udlændinge, der drikker alkohol. Ny skandalesag giver anledning til refleksion

Et britisk par er dømt skyldige i Dubai efter en politimands anklage om, at de har dyrket sex i en strandstol med udsigt til havet.

Dommen har sat fokus på det udsvævende liv, mange udlændinge lever i de Forenede Emirater.

Midt i sommervarmen 'glemmer' englændere og andre gæstearbejdere og turister, at det er mangel på respekt i et muslimsk land at bade topløst, drikke alkohol i det offentlige rum og promenere gennem gaderne med hvid ølmave og tatoveringerne frit fremme, skriver BBC.

Det britiske par skal nu betale en bøde og afsone tre måneders fængselsstraf i Dubai.

Annonce
Sagen er en lærestreg for mange englændere, mener den engelske leder for hjælpeforeningen Prisoners Abroad, Pauline Crowe.

- Det, som kan synes uskyldigt i England, kan få én ud i seriøse problemer i udlandet, siger hun.

Hun mener, at sagen minder folk om, at man skal huske de lokale skikke og regler, og at domstolene ikke accepterer 'uvidenhed' som en undskyldning for at opføre sig i strid med loven.

Flere end 120.000 englændere bor og arbejder for tiden i Den Forenede Emirater.

Her ses en video med gode råd til, hvordan man opfører sig korrekt i Dubai.

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

Trådet overblik  |  Fladt overblik

Sag om sex krænker muslimer

niels anton daam, publiceret d.18/10 15:13 (for 3 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Sag om sex krænker muslimer
Fortæl om reglerne i turist annoncerne.

I Singapore må du ikke spytte på gaden.

I New York må du ikke parkere en barnevogn med barn uden opsyn på gaden.

I Danmark skal du følge parkeringsreglerne., som forøvrigt er meget forskellige fra by til by.

Sådan er der regler i de fleste lande, og de skal følges, men det er vigtigt at mennesker der rejser til det pågældende land også kender reglerne - allerede inden de kommer til landet.

Derfor er det vigtigt- også selv om det skaffer færre turister til f.eks. Dubai, at man sammen med annoncer om turistrejser også skriver klart om reglerne i det pågældende land.

Niels Anton Dam
Del Link

Re: Sag om sex krænker muslimer

T.R.S., publiceret d.18/10 16:21 (for 3 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Sag om sex krænker muslimer
Man behøver ikke at tage til Dubai for at møde modstand vedr. nøgenbadning.

I sommer var der muslimske unge mænd der generede badende på danske strande fordi de var nøgne, og det bliver vel ikke bedre når islam overtager DK
Del Link

Re: Sag om sex krænker muslimer

Flemming Rickfors, publiceret d.19/10 03:35 (for 3 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Sag om sex krænker muslimer
Hvad med alle de fede nøgne tyskere der render rundet på vore strande her til lands. Selv hunden er bange for dem.
Del Link

Re: Sag om sex krænker muslimer

Thomas Dahl, publiceret d.20/10 20:25 (for 3 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Sag om sex krænker muslimer
Stakkels hund..
Det kunne vel ikke komme som en overraskelse for det engelske par at deres adfærd på stranden var ulovligt i Dubai og selvom er uenig i Dubais lovgivning på det område er det helt og holdent det engelske par som bærer skylden i en sag som nemt kunne have været undgået hvis de havde opført sig som de lokale sæder og skikke og lovgivning kræver.
Del Link

Re: Sag om sex krænker muslimer

Bjørn, publiceret d.21/10 14:06 (for 3 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Sag om sex krænker muslimer

"midt i sommervarmen 'glemmer' englændere og andre gæstearbejdere og turister, at det er mangel på respekt i et muslimsk land at bade topløst, drikke alkohol i det offentlige rum og promenere gennem gaderne med hvid ølmave og tatoveringerne frit fremme, skriver BBC."

Men her i vesten skal vi finde os i at se muslimer klædt i sække og med hætte over hovedet - hvorfor skal de så ikke straffes --
Del Link

Re: Sag om sex krænker muslimer

Kenzo, publiceret d.22/10 02:26 (for 3 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Sag om sex krænker muslimer
@ BDH

"Men her i vesten skal vi finde os i at se muslimer klædt i sække og med hætte over hovedet - hvorfor skal de så ikke straffes --"

Ganske enkelt fordi de ikke bryder loven ved at gå sådan klædt!

Har du også svært ved at finde dig i at kristne nonner går med "sække" og med "hætte" over hovedet??

Eller er det bare Islam du er ude efter?

Mvh.
Del Link

Re: Sag om sex krænker muslimer

DonaldB, publiceret d.28/10 16:39 (for 3 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Sag om sex krænker muslimer
Sig mig Kenzo - er du dummere end loven tillader det??? Eller hvad??? Hvordan kan du tillade dig at sammenligne kristne nonner med almindelige muslimske husmødre og unge kvinder, der er er indpakket i telte eller lignende gevanter.

Nonnerne har viet deres liv til at tjene den religion, de går ind for - netop kristendommen - og er afholdende over for alt verdsligt.

Det kan man jo ikke sige om de muslimske kvinder - der findes jo overhovedet ingen kvinder inden for islam, som kan få lov til at vie deres liv til deres religion. De skal jo står til disposition for muslimske mænd og sprede ben, når lysten melder sig hos dem. Det skal nonnerne jo ikke - de lever i afholdenhed. Men vi ved jo godt hvorfor muslimske kvinder skal pakkes ind - det er jo fordi - fx kristne eller andre mænd ikke skal få lyst til dem - hvorimod der åbenbart er frit spil for de muslimske mænd til - tror de selv - til at kaste sig over hvilken som helst kvinde, der ikke er tildækket.


Deri er en af de væsntligste forskelle mellem muslimer og alle andre. Og den forskel ændres aldrig - da muslimer af en eller anden grund føler sig hævet over alle fra andre religioner - forstå det hvem der kan. Og derfor bliver der aldrig fred mellem islam og andre religioner - aldrig.
Del Link

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock
flexblock
splitblock
Mener du, at uligheden vokser i det danske sundhedssystem?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock