FORSIDE DANMARK UDLAND KIRKE OG TRO KULTUR REJSER SENESTE NYT
Udland

Fogh tilfreds med pris til systemkritiker

23. okt 2008 16:51 EU-pris til kinesisk systemkritiker er en del af den kritiske dialog med Kina, siger statsministeren, men kineserne er vrede

Billede
Arkivfoto fra januar 2007 viser menneskerettighedsaktivist Hu Jintao. - FREDERIC J. BROWN/Scanpix Denmark

Kommentér
Share
Udskriv
Tip en ven
Ritzau
Kina kritiserede i8 dag, at EU-Parlamentet tildeler den prestigefyldte Sakharov-pris til den fængslede kinesiske systemkritiker Hu Jia.

Statsminister Ander Fogh Rasmussen (V), der er på besøg i Kina, er tilfreds med, at Europa-Parlamentet sætter fokus på menneskerettighederne.

- Vi udtrykker stærk miskredit af Europa-Parlamentets beslutning om at tildele en sådan pris til en fængslet kriminel i Kina, siger en talsmand for det kinesiske udenrigsministerium.

- Det er en grov indblanding i Kinas indre anliggender, siger han.

Annonce
Statsministeren, der i denne uge besøger Kina, siger, at prisen til Hu Jia er en del af den kritiske dialog med Kina.

- Jeg tror ikke, det vil skade forholdet mellem EU og Kina. Det er en del af den kritiske dialog med Kina, og jeg værdsætter, at EU-Parlamentet har sat fokus på menneskerettighederne.

Fogh Rasmussen siger, at han ikke vil tage emnet op på et kinesisk-europæisk topmøde fredag inden for det såkaldte Asem-samarbejde.

- Nej, det er der ingen grund til. Det her er en sag mellem Europa-Parlamentet og Kina inden for den kritiske dialog, forklarer han.

Den 36-årige Hu afsoner for øjeblikket en fængselsdom på tre og et halvt år for statsfjendtlig virksomhed.

Kommentér denne artikel Share


Mest læste
Dansk biskop: Også misbrug i den katolske kirke i Danmark
Mysterium om kvindelig flypioners skæbne måske opklaret
Nyfødte skal ikke længere registreres i kirken
Derfor kan selv Jesus blive et problem for folkekirken
V-folk sikrer homoseksuelles ret til adoption
 

 
Flere nyheder? Tilmeld dig vores nyhedsbrev


E-mailadresse:


 



 



 



 
Label Mest læste Danmark
Label Mest læste kirke og tro
Label Mest læste Liv&Sjæl
 
Label Mest læste udland
Label Mest læste kultur
Label Mest læste debat

Temaer fra Kristeligt Dagblad

Temaer fra religion.dk

Temaer fra kristendom.dk


 
 
 
 
 
 

Afstemning

Ser du mere positivt på homoseksuelle vielser i folkekirken end for 10 år siden?

Ja
Nej
Ved ikke

 
 
Seneste artikler på Kristendom.dk
Ti nye former for kirke, der ikke længere chokerer din bedstefar
Dansk biskop: Også misbrug i den katolske kirke i Danmark
- Troen er brændstoffet i mit liv
Hvorfor faste fra olivenolie?
Sådan foregik Jesu lidelse og død
- Vi vil være kirke for byen

 

Nyhedsbrev

Ja tak, send mig dagens nyheder på e-mail


E-mailadresse: