Michael Bach Henriksen |
5. november 2008
Den amerikanske Joshua Ferris skriver om det moderne kontorlivs mange meningsløsheder i romanen ”Så var det slut”, der er kåret til en af de bedste bøger i USA sidste år. I morgen udkommer den i Danmark
Joshua Ferris er en glad mand. Ikke blot oversættes hans roman om livet på et kriseramt amerikansk reklamebureau, ”Så var det slut”, over hele verden. Bogen får ekstra vind i opmærksomhedssejlene på grund af den aktuelle finanskrise. Og forfatteren spår, at bogen også i fremtiden vil være at finde på boghandlernes hylder, fordi kriser i finanssektoren rammer os cirka hvert 10. år:
– Det er en cyklus, hvor forbrug fører til overforbrug og til sidst en overophedning af økonomien, fordi mennesker er grådige og har svært ved at styre deres behov. I den forstand er finanskriser udtryk for en arvesynd: Vi gentager tidligere tiders grådighed i cykliske bevægelser, siger Joshua Ferris.
Vi er på hans danske forlag Borgen i Valby ved København dagen før amerikanerne går til valg. Trods den aktuelle finansielle og politiske krise efter otte år med præsident George W. Bush ser Ferris lyst på fremtiden. Der er nok af dramatisk stof at tage fat på for en romanforfatter som ham, der beskriver livet i den moderne, vestlige forbrugskultur med afsæt i kontormiljøerne.
”Så var det slut” handler om tiden omkring 2000, da den såkaldte ”dot-com boble” brast. Den fortælles af en gruppe personer, der arbejder på samme reklamebureau i Chicago, hvor krisen kradser, og fyringer uddeles med løs hånd. At romanen er en kollektivroman og ikke har en egentlig hovedperson, har en indholdsmæssig pointe, fortæller Ferris:
– Det interesserer mig, hvordan moderne virksomheder opbygger en gruppeidentitet om firmaets værdier og målsætninger. En stærk korpsånd sikrer stabilitet indadtil i virksomheden og troværdighed omkring produktet og ”brandet” udadtil. Men korpsånden kan også føre til, at individuelle karaktertræk udviskes og at kritik forstummer. Alle vil være med i gruppen, og ingen tør stå alene med individuelle holdninger. Selvom enkelte medarbejdere måske kan se, at virksomheden styrer mod afgrunden, tør ingen gøre andet end at følge flokken, siger han.
Trods det dystre emnevalg med finanskrise og fyringer er ”Så var det slut” en komisk roman, der bringer latteren frem hos læseren og får anmelderne til at hive de store superlativer frem fra kritikerposen (bogen blev sidste år kåret som en af årets 10 bedste bøger af avisen The New York Times).
Der er ellers ikke ofte, at moderne arbejde har romanforfatteres interesse. Et eksempel fra den hjemlige litteratur er Christians Jungersens ”Undtagelsen”, der udforsker gruppedynamik og arbejdsrelationer i et mindre dansk kontormiljø, men Jungersens roman er i den henseende en enlig svale. Heller ikke i USA vrimler det med bøger om moderne kontorliv, til trods for, at millioner og atter millioner af mennesker hver dag tilbringer otte timer eller mere ved deres skriveborde og computere. En britisk tv-serie som ”The Office” (der også findes i en amerikansk udgave) er måske blevet så populær, som tilfældet er, fordi den foregår i et miljø, der er ret underbelyst i fiktionen, og man skulle tro, at amerikanerne med deres historisk set ekstremt kapitalistiske kultur skrev meget om arbejde. Men nej.
Sidste år skrev Ferris et essay i The Guardian om arbejde og den amerikanske roman, hvori han anfører, at masser af amerikanske romanhelte er drevet af deres arbejde, men at de ofte har glamourøst-romantiske jobbeskrivelser som sejlere hos eksempelvis Herman Melville, soldater hos Ernest Hemingway eller forfattere som hos Philip Roth. Den jævnt kedelige kontormus med bøjning af papirclips og overspringshandlinger ved kaffeautomaten som speciale er stort set uportrætteret i kunsten:
– Faktisk skal vi helt tilbage til samme Melville for at finde det bedste eksempel på en historie om en kontormus, nemlig ”Skriveren Bartleby” (udkom i 1853, red.), smiler Ferris, hvis litteraturhistoriske interesse ikke mindst stammer fra studier i filosofi og litteratur ved University of Iowa i det midt-vestlige USA.
Men hvordan med ham selv og skriveret? Påvirker al virakken om debutbogen arbejdet med den næste roman?
– Dybest set nej. Hele den økonomiske fortjeneste bruger jeg til at købe mig selv tid til at skrive den næste bog. Ligegyldig hvor meget opmærksomhed man får som forfatter, handler det om den daglige kamp med papiret og der er man altid alene.
”Så var det slut” udkommer i morgen på Borgens Forlag og anmeldes i Kristeligt Dagblad på lørdag.bach@kristeligt-dagblad.dk
FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad