SPØRG OM LIVET FAMILIELIV HISTORIE MAD-OPSKRIFTER
Liv & Sjæl

Tyskerne hedder det samme som os

21. nov 2008 00:00 Navnemoden udgår i disse år fra den engelsksprogede verden – både den tyske og den skandinaviske

Billede
Sangerne Heidi Herløw (fra X-Factor) og Otto Brandenburg tilhører hver sin generation, men har et udpræget tysk fornavn til fælles. 2859 danskere hedder Otto, som betyder ”rig”, mens hele 16.507 bærer fornavnet Heidi, som er afledt af Adelheid, der betyder ”adel” eller ”skønhed”.

Kommentér
Share
Læs også
Morten Mikkelsen
Morten MikkelsenArtikler
Profil
Udskriv
Tip en ven
Det er meget mere populært at kalde sin lille dreng William eller Oliver frem for Otto eller Konrad. Og det er mere populært at kalde sin lille pige Emma eller Victoria frem for Heidi eller Käthe.

Det forholder sig nemlig med navnepåvirkningen som med den øvrige sproglige og kulturelle påvirkning af Danmark. Det meste kommer i disse år fra den engelsksprogede verden.

Men at påvirkningen fra tysk også på navneområdet har været stor kan man se på efternavnene, som jo ikke skifter ud fra hver generations modeluner.

Ifølge Danmarks Statistik bærer knap 16.000 danskere det gode tyske navn Schmidt. Det er cirka ti gange så mange, som bærer det tilsvarende engelske efternavn Smith.

Annonce
Men hvad angår fornavne kommer moden helt entydigt fra engelsk i disse år – også selvom det ifølge navneforsker Michael Lerche Nielsen, Københavns Universitet, ofte er svært at afgøre præcis, hvilket land et navn stammer fra.

– Mange af de navne, vi betragter som gamle danske navne er en dansk eller nordtysk aftapning af et bibelsk eller latinsk navn. For eksempel Lars eller Per, konstaterer Michael Lerche Nielsen, som vurderer, at nye navne som regel er kommet til landet via kongehuset og adelen. Som eksempel på et tysk navnelån nævner han Sofie Amalie.

– Men i nyere tid kan jeg ikke komme på udpræget tyske navne, der er slået an. Der er ikke mange i den seneste generation, der hedder Otto eller Käthe, siger han.

En af årsagerne kan være, at tyskerne ifølge navneforskeren har lige så travlt med at følge den engelsksprogede navnemode, som vi i Skandinavien har. Deres top-10 over navne ligner vores til forveksling. Med William, Oliver, Emma og Victoria højt på listen.

mikkelsen@kristeligt-dagblad.dk

Kommentér denne artikel Share


Mest læste
Massiv kritik af katolsk biskop
Religiøse ledere ser kritik som syndigt
Ekspert bekymret for Faderhusets medlemmer
Hvor blev kommunernes milliarder af?
Teologisk fakultet på vej til lukning
 

 
Flere nyheder? Tilmeld dig vores nyhedsbrev


E-mailadresse:


 



 



 



 
Label Mest læste Danmark
Label Mest læste kirke og tro
Label Mest læste Liv&Sjæl
 
Label Mest læste udland
Label Mest læste kultur
Label Mest læste debat

Temaer fra Kristeligt Dagblad

Temaer fra religion.dk

Temaer fra kristendom.dk


 
 
 
 
 
 
 
 

Afstemning

Mener du , at præsters tavshedspligt også bør gælde i pædofilisager?

Ja
Nej
Ved ikke

 
 
Seneste artikler på Kristendom.dk
Katolikker kritiserer håndtering af sexmisbrug
Deltag i kristendom.dk's påskekonkurrence
- Bibelen er vor kulturs grundskrift
- Guds ord tåler uenighed
Sådan indsættes en sognepræst
- Vi kender kun Gud gennem Jesus

 

Nyhedsbrev

Ja tak, send mig dagens nyheder på e-mail


E-mailadresse: