Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


- Allan Sørensen, mellemøst-korrespondent 
Allan Sørensen
Send artiklen Bananer og cola på menuen juleaften til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Bananer og cola på menuen juleaften

Helle Thorning-Schmidt (S) har som 19-årig siddet halvsyg på en indisk restaurant juleaften, hvor der nærmest ikke var noget at spise. –

- Scanpix.

Tema

Jul
flexblock

Fakta

Bedste jul eller værste jul

Hver dag indtil jul fortæller en kendt dansker om sin bedste eller værste jul.
Læs mere
flexblock
Kommenter Hold mig opdateret

Socialdemokraternes formand, Helle-Thorning Schmidt, oplevede sin værste juleaften, da hun var 19 år. De var en gruppe venner, der rejste rundt i Indien og endte i en by, der bestemt ikke var i julestemning

Den værste jul, jeg har haft, var nok den, jeg holdt i Indien. Jeg var 19 år, og vi var fem gymnasievenner, der rejste rundt i Indien på egen hånd. Juleaftensdag var vi endt i den mest muslimske by i Indien, der dengang hed Hyderabad, hvor der naturligvis ikke var jul.

Man kunne heller ikke købe alkohol, og der var i det hele taget ikke noget som helst, der kunne gøre, at det blev en god jul. Vi endte med at sidde på en restaurant, hvor der så vidt jeg husker nærmest ikke var noget at spise. Og i øvrigt var vi også halvsyge. Så vi måtte spise bananer og ris og drikke cola juleaften. Jeg tror, vi vekslede lidt mellem galgenhumor og depression, så det var nok den værste juleaften, jeg har haft.

Men det er da i hvert fald noget, vi stadig kan huske. Når vi af og til vender tilbage til de gode gamle dage, så taler vi også om den juleaften i Indien.

Annonce
gold@kristeligt-dagblad.dk

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock
flexblock
splitblock
Mener du, at uligheden vokser i det danske sundhedssystem?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock