Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


- Allan Sørensen, mellemøst-korrespondent 
Allan Sørensen
Send artiklen Israel lægger bombardementer på YouTube til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Israel lægger bombardementer på YouTube

Kommenter Hold mig opdateret

Det israelske militær har lagt optagelser af sine angreb i Gaza ud på videohjemmesiden YouTube. Det skal skabe forståelse for Israels handlinger.

Israels militær har nu oprettet sin egen videokanal på den populære internetside YouTube. På adressen www.youtube.com/user/idfnadesk kan internetbrugere nu se optagelser af israelske angreb på mål i Gazastriben, som har stået på siden lørdag og ifølge palæstinensiske kilder har kostet mindst 373 mennesker livet.

- Eftersom staten Israel igen står over for dem, som gerne ser os ødelagt, er det afgørende, at vi i IDF (Israel Defense Forces, red.) viser verden den umenneskelighed, som er rettet mod os, og vores bestræbelser på at stoppe den, lyder det i en erklæring fra militærets talsmand.

De sort-hvide optagelser viser blandt andet luftfotos af angreb mod mål beskrevet som raketaffyringsramper, våbenlagre, et regeringskontor for den islamistiske Hamas-bevægelse og smuglertunneler.

Annonce
Den nye kanal på You Tube blev oprettet mandag.

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock
flexblock
splitblock
Mener du, at uligheden vokser i det danske sundhedssystem?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock