Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


Send artiklen Ateister vil have Gud ud af præsident-ceremoni til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Ateister vil have Gud ud af præsident-ceremoni

ObamaAteister vil have alle referencer til Gud fjernet fra ceremonien, hvor Obama skal indæsttes som præsident. -

- JASON REED/Scanpix Denmark

Kommenter Hold mig opdateret

Det er diskriminerende, at præster skal medvirke med bønner og velsignelser under Obamas indsættelsesceremoni, mener en gruppe ateister

Når Barack Obama skal indsættes som USA's præsident den 20. januar, vil en amerikansk præst bede en bøn , og der vil være referencer til Gud.

Men sådan bør det ikke være, mener en gruppe ateister.

Derfor har de lagt sag an mod højesteretsdommer John G. Roberts Jr. og flere andre embedsmænd, der er ansvarlige for indsættelsesceremonien, samt mod præsterne Joseph E. Lowery og Rick Warren, der også skal deltage i ceremonien. Det skriver Washington Post.

Ifølge Bob Ritter, der er stabsadovkat for Den Amerikanske Humanistiske Sammenslutning og rådgiver på sagen, har gruppen lagt sag an mod indsværgelseseden, bønnen og velsignelsen. Han mener at gruppen kan vinde, hvis dommerne holder sig til forfatningen.

Annonce
- Vi mener, vi har loven på vores side, siger han.

I søgsmålet står blandt andet, at "start- og slutbønnerne er marginaliserende og nedgør sagsøgerne og andre af lignende religiøs overbevisning, som afviser de religiøse påstande om, at der eksisterer en gud, og at USA's regering skal hylde den gud".

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock
flexblock
splitblock
Mener du, at uligheden vokser i det danske sundhedssystem?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock