Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


- Allan Sørensen, mellemøst-korrespondent 
Allan Sørensen
Send artiklen R kræver eksperthøring om tørklædeforbud til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

R kræver eksperthøring om tørklædeforbud

Inden Folketinget beslutter et tørklædeforbud ved domstolene, bør det behandles i en åben eksperthøring for at sikre, at der ikke sker grundlovsbrud, kræver De Radikale. -

- ABID BHAT

1 debatindlæg Hold mig opdateret

Inden Folketinget beslutter et tørklædeforbud ved domstolene, bør det behandles i en åben eksperthøring for at sikre, at der ikke sker grundlovsbrud, kræver De Radikale

På dagen, hvor Folketinget førstebehandler den kontroversielle tørklædelov, der skal forbyde dommere ved domstolene at bære religiøst betingede tørklæder eller andre religiøse symboler, kræver De Radikale en åben eksperthøring for at sikre, at lovforslaget ikke strider med grundloven.

- Det gør vi, fordi jeg noterer mig, at flere høringssvar peger på, at et forbud kan være problematisk i forhold til grundloven, siger De Radikales retsordfører, Morten Østergaard, til Ritzau.

Blandt andet Domstolsstyrelsen er skeptisk og savner en klarere belysning af en mulig konflikt mellem tørklædeloven og grundloven.

Annonce
- Vi frygter, at man for et tilfredsstille et politisk ønske om afstandtagen til muslimer risikerer at hælde nogle grundlovssikrede principper ud med badevandet, siger Morten Østergaard.

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

Trådet overblik  |  Fladt overblik

R kræver eksperthøring om tørklædeforbud

AAge Øhle, publiceret d.24/01 00:09 (for 3 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: R kræver eksperthøring om tørklædeforbud
Ingen over eller ved siden af Folketinget

Domstolene fungerer efter bestemmelser vedtaget i Folketinget.

Kristne behandler ikke borgere forskelligt uanset farve eller religion.

Det modsatte gør muslimer,- kristne er de mest forfulgte i muslimske lande.

At jurister herunder dommere tror, at et jurastudium giver disse kandidater guddommelige menneskelige egenskaber er simpelt vås.

Det er grænseløst naivt at tro, at muslimer kan lade islam, sharia blive hjemme, men at man ikke kan lade tærklædet blive derhjemme, det er logisk noget vrøvl.

Det eneste religiøst-ideologiske symbol der dominerer vor dagligdag er det muslimske tørklæde på hovedet af muslimske kvinder, sågar små piger.

Jurister herunder dommere glemmer eller er ikke bevidste herom, at efter studiet står de og siger til sig selv,- hvad kan jeg?

I realiteten fører jurastudiet ikke iøjnefaldende kunnen med sig.

Teologer, det ældste studium, og jura det næstældste, har trods deres store forskellighed denne kendsgerning til fælles, at de ikke er mere end vi andre gør dem til!

Her har jurister været de dygtigste til at sælge sig selv!
Del Link

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock
flexblock
splitblock
Mener du, at uligheden vokser i det danske sundhedssystem?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock