Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


- Erik Bjerager, ansv. chefredaktør og adm. direktør
Erik Bjerager
Send artiklen Kendt muslim føler sig krænket af DF til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Kendt muslim føler sig krænket af DF

Zubair Butt Hussain føler sig brændemærket og krænket af Dansk Folkeparti. -

- Lars Helsinghof bæk /Scanpix

1 debatindlæg Hold mig opdateret

Den muslimske samfundsdebattør Zubair Butt Hussain vil ikke finde sig i at blive kaldt "yderliggående islamist" af DF. Han overvejer at tage juridiske skridt

Zubair Butt Hussain føler sig brændemærket og krænket af Dansk Folkeparti, som i en pressemeddelelse omtaler ham og en anden repræsentant for foreningen Muslimernes Fællesråd, Abdul Wahid Pedersen, som "yderliggående islamister".

- Jeg har ret ofte kun haft hovedrysten tilovers for harske udmeldinger - især når de er kommet fra højrefløjen eller folk, som deler holdning med dem. Men jeg må sige, at jeg efterhånden er rimelig træt af, at man uden videre kommer med sådanne udmeldinger i medierne. Den her form for bagvaskelse er beskæmmende og stærkt stigmatiserende. Påstande, som ikke er underbyggede, hvor man udelukkende vil brændemærke en bestemt person, siger Zubair Butt Hussain, der understreger, at han udtaler sig som privatperson og samfundsdebattør og ikke som talsmand for Muslimernes Fællesråd.

- I det her tilfælde kan jeg kun tage udgangspunkt i, hvad der er blevet sagt om mig, og det ser jeg som dybt krænkende, siger han videre.

Sagen bunder i, at Københavns Kommune har indledt et samarbejde med Zubair Butt Hussain og Abdul Wahid Pedersen om en indsats mod radikalisering. På den baggrund er Dansk Folkepartis uddannelsesordfører, Martin Henriksen, forbløffet over, at kommunen tager "islamister" til råds. Det prædikat har fået Zubair Butt Hussain op af stolen.

Annonce
- Jeg ville ønske de (DF, red) ville komme med beviser for deres personlige angreb på min person, og hvis ikke noget sådan sker, så vil det kun være fornuftigt, at jeg undersøger, hvad der kan gøres i sådanne sager, siger han.

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

Trådet overblik  |  Fladt overblik

Kendt muslim føler sig krænket af DF

Torben Petersen, publiceret d.10/02 20:33 (for 3 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Kendt muslim føler sig krænket af DF
Den muslimske samfundsdebattør Zubair Butt Hussain, må i givet fald være indstillet på at skulle lægge klar afstand til eksempelvis de ubegribeligt mange koranvers, som relilgionsforsker fra Århus Universitet, Tine Magaard, har fundet fuldkommen uoverensstemmende med civiliserde anskuelser.

Det bliver sandelig da spændende at se hans fornægtelser af helt centrale islamiske dogmer i domsudskrift.
Del Link

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock

flexblock
flexblock
splitblock
Er det ok, at andre end præster får adgang til prædikestolen i folkekirken?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​