Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


Send artiklen Hvad skal vi lave i vinterferien? til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Hvad skal vi lave i vinterferien?

Kommenter Hold mig opdateret

Det er vinterferie i Danmark. Og hvis man ikke er på skiferie, skal man ud i byen og finde oplevelserne. Især børnefamilier er på udkig efter oplevelser til ferien. Her er et par gode tip.

I bio

Er der ikke sne nok til at stå på ski eller besøge kælkebakken, så er det måske en god idé at gå indendørs. Og et besøg i biografen er næsten altid et hit. På Cinemateket i København kan I se tegnefilm hele ugen. Biografen viser blandt andet filmen

"Walter og Trofast" og den populære film "Wall-E".

Der er andre gode film i biografen, som kan ses over hele landet. Børnene vil sikkert elske Disneys nye tegnefilm "Bolt" eller den danske film om "Karla og Katrine". Skal de voksne ud alene, kan de for eksempel se Tom Cruise i "Operation Valkyrie". Filmen handler om attentatet mod Hitler.

Annonce
På museum

Et andet godt bud er at tage på museum. Der er mange af dem, og de ligger over hele landet. Og netop i vinterferien er der tit særlige aktiviteter for børn.

På Nationalmuseet kan børnene se afrikanske masker. Og så kan de lave deres egne masker til fastelavn.

Er I mere til kunst, så tag på Louisiana. Her kan I udforske den fantastisk kunstner Max Ernst. Og børnene kan selv lave collager.

Zoologisk Museum byder på en ny udstilling om Darwin. Her kan man følge Darwins liv og opdagelser. Og man lærer samtidig om udviklingens historie. Udstillingen er blevet meget rost. Den har for eksempel fået fem stjerner i Politiken.

Og på Moesgård Museum i Århus er der en udstilling om de old-nordiske runer. Udstillingen viser, at runer blev brugt i dagligdagen. Dengang lavede folk bagage-mærker, kæreste-breve, lokums-digte og lovtekster - i runer. Udstillingen bruger både lyd og leg til at fortælle om runerne.

ligetil@ritzau.dk

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock
flexblock
splitblock
Mener du, at uligheden vokser i det danske sundhedssystem?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock