Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


Send artiklen Psykolog ønsker skrappere indsats mod unge muslimer til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Psykolog ønsker skrappere indsats mod unge muslimer

Når man taler med unge med muslimsk baggrund, er det slående, at de har svært ved at forstå og respektere det danske samfund og den bløde pædagogiske linje, som Københavns Kommune står for, siger Nicolai Sennels, som har udviklet en metode, der skal presse unge til i højere grad at tage ansvaret for egne handlinger. -

- stckxchng

2 debatindlæg Hold mig opdateret

Ud fra samtaler med unge sigtet for krimina-litet konkluderer psyko-logen Nicolai Sennels, at unge muslimer ser sig som ofre og mangler respekt for samfundet

Ifølge Nicolai Sennels er der for meget sniksnak og offergørelse af den enkelte og for lidt fokus på kulturelle problemer, når Københavns Kommune har med unge med muslimsk baggrund at gøre.

Indtil sidste år var han ansat som psykolog på Sønderbro, Københavns Kommunes sikrede institution for unge sigtet for kriminalitet. I næste uge udgiver han bogen ”Blandt kriminelle muslimer”, som bygger på samtaler, han har ført med op mod 200 unge på institutionen.

Bogen er udgivet af Trykkefrihedsselskabets Forlag, som er kendt for sin islamkritiske linje, og den har allerede skabt avisoverskrifter som ”Islam gør unge kriminielle”.

– Jeg havde foretrukket en anden overskrift. Men min pointe er, at kulturen spiller en rolle. Når man taler med unge med muslimsk baggrund, er det slående, at de har svært ved at forstå og respektere det danske samfund og den bløde pædagogiske linje, som Københavns Kommune står for, siger Nicolai Sennels, som har udviklet en metode, der skal presse unge til i højere grad at tage ansvaret for egne handlinger.

Annonce
Han oplyser, at 70 procent af de unge på Sønderbro har baggrund i muslimsk kultur, hvilket omtrent svarer til denne gruppes andel blandt alle ungdomskriminelle i København.

– Langt de fleste kender meget lidt til Koranen, og de lever ikke efter islams bud. Alligevel er der en række holdninger, de overtager fra islam, siger psykologen, som betoner, at ”islam” her mere er en kulturel end en religiøs betegnelse.

Selvom han kun har ført samtaler med kriminalitetssigtede, mener han sig ud fra samtalerne i stand til generelt at konkludere for unge muslimer, at deres kulturbaggrund skaber et opdragelsesproblem.

– Mange af dem, jeg har talt med, er kun sigtede, som viste sig ikke at være kriminelle eller i hvert fald ikke at kunne blive dømt. Det er forkert at se dem som en gruppe, der står helt uden for den øvrige muslimske kultur, siger han.

Gorm Sauer Jensen, formand for Integrationsrådet i København, mener derimod, at Nicolai Sennels’ vurderinger kun er gangbare for den begrænsede gruppe, han har talt med.

– Hvordan man skal håndtere kriminelle, ved han måske mere om end jeg. Men det er meget farligt at slutte, at alle unge muslimer tænker på samme måde som dem, det er gået så galt for, at de er sigtet for kriminalitet. I Integrationsrådet går vi ind for, at vi forholder os nuanceret til emnet. Det enkelte menneske skal have mulighed for at vise sit værd, inden vi begynder at skælde ud, siger Gorm Sauer Jensen.

Nicolai Sennels har ikke kun gjort sig bemærket som psykolog, han er også valgt til Østerbro Lokalråd for Dansk Folkeparti. Spørgsmålet er, om hans bog skal ses som en objektiv gengivelse af en psykologs praktiske erfaringer eller et politisk indlæg. Selv insisterer han på, at det er det første:

– Vi er mange fra sektoren, der stemmer på Dansk Folkeparti, men det har ingen indflydelse på, at vi kan arbejde professionelt med området. Hvis man læser min bog, vil man opleve den som sober og båret af en stor kærlighed til arbejdet med de unge.

mikkelsen@kristeligt-dagblad.dk
Fortsættes på næste side »
Læs hele artiklen 1 | 2

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

Trådet overblik  |  Fladt overblik

Psykolog ønsker skrappere indsats mod unge muslimer

Slettet bruger, publiceret d.18/02 13:04 (for 3 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Psykolog ønsker skrappere indsats mod unge muslimer
En på mange måder udemærket artikel. Jeg tror bestemt ikke at psykologen mener at alle med muslimsk baggrund er kriminelle. Det ville virkeligheden jo også modbevise. Men at borgere som selv eller hvis forældre eller bedsteforældre stammer fra et muslimsk land i deres kultur vil være påvirket af muslimk tankegods er jo sådan set logisk, således at Islam får en inddirekte påvirkning.
Del Link

Re: Psykolog ønsker skrappere indsats mod unge muslimer

Torben Petersen, publiceret d.19/02 00:22 (for 3 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Psykolog ønsker skrappere indsats mod unge muslimer
Det siges, at der er indtil flere retninger inden for islam. Men desværre er der ganske få udveje af islam.

Lad mig illustrere:

I Danmark er vi i henved 40 år blevet præsenteret for islams mange påståede velsignelser. Færrer end 5000 ikke-muslimer er formentlig som følge heraf konverterede til islam i denne periode. Altså mindre end 1 promille.

Blandt traditionelt frihedselskende danskere, er det altså forsvindende få der opgiver adskillige frihedsrettigheder gennem selvvalgt konvertering til den lovreligiøse ideologi, kaldet islam.

Hvordan kan det så være, at man kan fastholde verdens muslimer i dogmet om, at enhver fra undfangelsen er og skal forblive islam-underkastet, dersom denne person måtte have en muslimsk far?

Der er kun en forklaring: Islam er en internationalt udbredt terrorbevægelse, hvis terror i hovedsagen udfolder sig i to retninger: Internt mod egne familiemedlemmer, og eksternt mod ethvert ikke-islamisk samfund.

Begge definitionens ovenstående påstande kan sådan set (og desværre) dokumenteres såvel historisk som aktuelt - og tillige fæstnes uafviseligt til islams hellige tekster.

Hvis vi skal imødegå den fascistiske islamiske totalitarisme, starter man naturligvis med at efterleve de statsgarantier som man i europæisk kontekst udsteder til enhver borger, nemlig statens garantier for religionsfrihed. For der er selvsagt ikke megen frihed forbundet med, allerede fra undfangelsen at skulle være underkastet en foruddefineret religiøs retning, hvis ideer eller hele grundlæggende værdier man formentlig overhovedet ikke hverken kan eller vil anerkende. Eller som samfundet direkte straffer. De nævnte flere retninger inden for islam kan direkte henvises til, at når alle er skæbnebestemt til at henslæbe tilværelsen og tiden derefter som muslimer, så må de til gengæld indrømmes lidt plads inden for islams rammedefinitioner.

Men det er og forbliver tankevækkenede at det endnu i europæisk sammenhæng er muligt at hævde og fastholde, at noget menneske overhovedet fra undfangelsen kan være forudbestemt til at skulle være religiøs - oven i købet i bestemt retning. Ikke blot tankevækkende, men sådan set udelukkkende et udtryk for den ensidigt erklærede undtagelsestilstand fra gældende statsgarantier om religionsfrihed som selvsagt også omfatter de islamisk underkastede medborgere.

Hvis den knap 1 promille konverterede skulle overføres direkte til det påståede antal af muslimer i Danmark, ville det påståede antal på mellem 200.000 og 400.000 altså skulle minimeres til anslået antal selvvalgt, seriøst islamisk underkastede på omkring 200-400 personer!! Altså en totalitær islazistisk gruppering i samfundet på størrelse med den nazistiske. (se bogen “Halvmåne og hagekors”).

Den resterende majoritet er derimod blot tvangsindrullerede i en guddommeligt indstiftet fascistoid bevægelse, hvis mål og hensigter de principielt overhovedet ikke deler, eller ønsker at medvirke i. Men, de er med guddommelig legitimitet påtvunget deres muslimske status som skæbnebestemt islamisk underkastede. De er principielt værnepligtige i Allahs udkommanderede koranhær - under ledelse af den skriftkyndige officersstab, kaldet imamerne.

Spørgsmålet er om vi overhovedet i længden kan forsvare denne ensidigt erklærede undtagelsestilstand fra gældende og statsgaranterede regler imod dels religionstvang og dels organisationstvang?

Det mener jeg ikke man kan. Og derfor er det nu tiden at forlange respekt for gældende menneskerettigheder herhjemme. Den statsgaranti for religionsfrihed der allerede gælder alle andre medborgere, bør omgående indføres for ikke længere at diskriminere de tvangsindrullerede koransoldater, der skal have mulighed for, straffrit, at kunne dessertere fra Allahs herværende, illegitime koranhær.

Det må være muligt til en begyndelse at forlange, at ethvert anerkendt eller registreret trossamfund herhjemme fremover og under ministerielt tilsyn, udelukkende arbejder med formelle ind- og udmeldelser.

Dispensationen fra gældende statsgaranterede rettigheder om “fuld tilfredshed - eller forhuden tilbage” bør i forbrugerinteresserne ophæves snarest, så der bliver reelt ligestillede, frie medborgervalg på det religiøse supermarkeds mange hylder for alle medborgere. Også for koransoldaterne, påtvunget værnepligt i fremmed territorier.
Del Link

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock
flexblock
splitblock
Er det i orden at brænde tøj, som folk har doneret til genbrug?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis